უნივერსიტეტებში ჩაბარების წესი იცვლება
აბიტურიენტები განაცხადის შევსებისას სამი პროფესიული მიმართულების არჩევას შეძლებენ, განაცხადა მინისტრმა 13.02.2026-ს, Sputnik საქართველო
2026-02-13T09:36+0400
თბილისი, 13 თებერვალი — Sputnik. ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩაბარების მსურველ აბიტურიენტებს საშუალება ექნებათ, არჩეულ უნივერსიტეტთან ერთად პროფესიული პროგრამებიც აირჩიონ, განაცხადა განათლების მინისტრმა გივი მიქანაძემ.მინისტრის თქმით, 2026 წელს სახელმწიფო უნივერსიტეტებში მისაღები კონტინგენტი დაახლოებით, 2000 სტუდენტით გაიზრდება და 21.300-ით განისაზღვრება.მისი თქმით, აბიტურიენტები განაცხადის შევსებისას სამი პროფესიული მიმართულების არჩევას შეძლებენ.2026 წლიდან ინერგება ახალ სისტემა, რომლის მიხედვითაც სახელმწიფო უნივერსიტეტებში სწავლა უფასო იქნება, ხოლო თავად სახელმწიფო უნივერსიტეტები ძირითადად ვიწროპროფილურები გახდებიან.უნივერსიტეტში საბაკალავრო პროგრამა სამწლიანი გახდება, ხოლო მაგისტრის ხარისხის მიღებას ერთი წელი დასჭირდება. დოქტორანტურაზე სწავლის გაგრძელების მსურველებს მაგისტრატურის პროგრამაზე დამატებით ერთი წლის გავლა მოუწევთ.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e9/07/01/294003787_0:10:854:650_1920x0_80_0_0_67f649337b4b7fd37473e7ca8808d70c.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, ახალი ამბები, განათლება საქართველოში , საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო , საზოგადოება, საქართველოს მთავრობა
აბიტურიენტები განაცხადის შევსებისას სამი პროფესიული მიმართულების არჩევას შეძლებენ, განაცხადა მინისტრმა
თბილისი, 13 თებერვალი — Sputnik. ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩაბარების მსურველ აბიტურიენტებს საშუალება ექნებათ, არჩეულ უნივერსიტეტთან ერთად პროფესიული პროგრამებიც აირჩიონ, განაცხადა განათლების მინისტრმა გივი მიქანაძემ.
მინისტრის თქმით, 2026 წელს სახელმწიფო უნივერსიტეტებში მისაღები კონტინგენტი დაახლოებით, 2000 სტუდენტით გაიზრდება და 21.300-ით განისაზღვრება.
„თუ ეს ახალგაზრდები სახელმწიფო უნივერსიტეტში ან უნივერსიტეტში ვერ მოხვდებიან, ჩვენ ავტომატურად ვთავაზობთ მათ, რომ მათი არჩეული პროფილის მიხედვით უსასყიდლოდ, სახელმწიფოს დაფინანსებით გააგრძელონ სასწავლო პროცესი პროფესიულ სასწავლებლებში“, - განაცხადა მიქანაძემ.
მისი თქმით, აბიტურიენტები განაცხადის შევსებისას სამი პროფესიული მიმართულების არჩევას შეძლებენ.
2026 წლიდან ინერგება ახალ სისტემა, რომლის მიხედვითაც სახელმწიფო უნივერსიტეტებში სწავლა უფასო იქნება, ხოლო თავად სახელმწიფო უნივერსიტეტები ძირითადად ვიწროპროფილურები გახდებიან.
უნივერსიტეტში საბაკალავრო პროგრამა სამწლიანი გახდება, ხოლო მაგისტრის ხარისხის მიღებას ერთი წელი დასჭირდება. დოქტორანტურაზე სწავლის გაგრძელების მსურველებს მაგისტრატურის პროგრამაზე დამატებით ერთი წლის გავლა მოუწევთ.