© Courtesy of Parliament of Georgiaსაქართველოს პარლამენტი
საქართველოს პარლამენტი - Sputnik საქართველო, 1920, 21.03.2025
დღეს კომისიის სხდომაზე განიხილება კონკრეტული საქმეები, პირველი საქმე ეხება წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის, ასევე ბიზნესის რეკეტის ეპიზოდებს.
თბილისი, 21 მარტი — Sputnik. მნიშვნელოვანი მოხდეს პოლიტიკური შეფასება პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ რეჟიმისა, რომელიც მართავდა საქართველოს ექს-პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მეთაურობით, რათა ეს იყოს გაკვეთილი ყველა მომავალი ხელისუფლებისათვის, განაცხადა „ქართული ოცნების“ დეპუტატმა პაატა სალიამ.
„ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი იმისათვის, რომ მოხდეს უკვე პოლიტიკური შეფასება იმ რეჟიმისა, რომელიც მართავდა საქართველოს სააკაშვილის მეთაურობით. ეს იქნება გაკვეთილი ყველა მომავალი ხელისუფლებისათვის, რომ მომავალში არ იყოს დაშვებული მსგავსი შეცდომები“, - განაცხადა სალიამ.
დღეს მიმდინარეობს პირველი სხდომა, სადაც განიხილება კონკრეტული საქმეები, პირველი საქმე ეხება წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის, ასევე ბიზნესის რეკეტის ეპიზოდებს.
დროებითი საგამოძიებო კომისია სწავლობს შემდეგ საკითხებს:
პატიმრების წამება და წამების სისტემა სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში;
ადამიანების მკვლელობა, ძალადობა, პირადი ცხოვრების ხელყოფა;
კორუფცია და ბიზნესზე ზეწოლა აქტივების დათმობისა და თანხის გამოძალვის მიზნით;
კანონიერი მფლობელებისგან მედიასაშუალებების მისაკუთრება;
2008 წლის ომის დაწყების აღიარება და ქართველი სამხედროებისთვის ომის დანაშაულის დაბრალება.
კომისიის თავმჯდომარეა თეა წულუკიანი.