დაცული ტერიტორიების სააგენტო
თბილისი, 4 მარტი — Sputnik. საქართველოს დაცული ტერიტორიების სააგენტომ ინდოეთის დედაქალაქ დელიში გამართულ საერთაშორისო ტურისტულ გამოფენა SATTE 2025-ში მიიღო მონაწილეობა, ნათქვამია უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაში. საქართველოს ეროვნული პარკები ინდოეთის ტურისტულ ბაზარზე პირველად იყო წარმოდგენილი. სააგნეტოს ცნობით, გამოფენის ინდოელი ვიზიტორების ცნობიერება საქართველოს შესახებ საკმაოდ მაღალია, რაც მნიშვნელოვანი პოტენციალია დაცული ტერიტორიების პოპულარიზაციისთვის ინდოეთის ტურისტულ ბაზარზე. დაცული ტერიტორიების სააგენტო აგრძელებს მუშაობას საქართველოს ეროვნული პარკების ცნობადობის გაზრდისა და საერთაშორისო ტურისტული ნაკადების მოზიდვის მიმართულებით, აღნიშნავენ უწყებაში. საქართველოს დაცული ტერიტორიები ტურისტებში პოპულარობით სარგებლობს. მათგან ყველაზე მაღალი მოთხოვნაა სათაფლიაზე, ოკაცეს კანიონზე, მარტვილის კანიონზე და პრომეთეს მღვიმეზე. საქართველოს ფაუნა წარმოდგენილია 100-ზე მეტი სახეობის ძუძუმწოვრით, 330 სახეობის ფრინველით და 160 სახეობის თევზით. დაცულ ტერიტორიებზე იშვიათი და გადაშენების საფრთხის ქვეშ მყოფი 90 სახეობის ცხოველი ბინადრობს, რაც „საქართველოს წითელ ნუსხაში“ შეტანილი ცხოველთა სახეობების 67%-ს შეადგენს.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e5/07/09/252261919_171:0:2900:2047_1920x0_80_0_0_36182d231930de9422d210a76b429db9.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, ინდოეთი , დაცული ტერიტორიების სააგენტო, ტურიზმი, ახალი ამბები
საქართველოს ეროვნული პარკები ინდოეთის ტურისტულ ბაზარზე პირველად იყო წარმოდგენილი.
თბილისი, 4 მარტი — Sputnik. საქართველოს დაცული ტერიტორიების სააგენტომ ინდოეთის დედაქალაქ დელიში გამართულ საერთაშორისო ტურისტულ გამოფენა SATTE 2025-ში მიიღო მონაწილეობა, ნათქვამია უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
„გამოფენის ფარგლებში, დამთვალიერებლებს საშუალება ჰქონდათ საქართველოს უნიკალური ბუნებრივი მემკვიდრეობის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიეღოთ, ვირტუალური რეალობის სათვალეების გამოყენებით საქართველოს ეროვნული პარკების სილამაზე დაეთვალიერებინათ“, - აღნიშნულია განცხადებაში.
სააგნეტოს ცნობით, გამოფენის ინდოელი ვიზიტორების ცნობიერება საქართველოს შესახებ საკმაოდ მაღალია, რაც მნიშვნელოვანი პოტენციალია დაცული ტერიტორიების პოპულარიზაციისთვის ინდოეთის ტურისტულ ბაზარზე.
დაცული ტერიტორიების სააგენტო აგრძელებს მუშაობას საქართველოს ეროვნული პარკების ცნობადობის გაზრდისა და საერთაშორისო ტურისტული ნაკადების მოზიდვის მიმართულებით, აღნიშნავენ უწყებაში.
საქართველოს დაცული ტერიტორიები ტურისტებში პოპულარობით სარგებლობს. მათგან ყველაზე მაღალი მოთხოვნაა სათაფლიაზე, ოკაცეს კანიონზე, მარტვილის კანიონზე და პრომეთეს მღვიმეზე.
საქართველოს ფაუნა წარმოდგენილია 100-ზე მეტი სახეობის ძუძუმწოვრით, 330 სახეობის ფრინველით და 160 სახეობის თევზით. დაცულ ტერიტორიებზე იშვიათი და გადაშენების საფრთხის ქვეშ მყოფი 90 სახეობის ცხოველი ბინადრობს, რაც „საქართველოს წითელ ნუსხაში“ შეტანილი ცხოველთა სახეობების 67%-ს შეადგენს.