ქართულ–რუსული ურთიერთობები
თბილისი, 20 თებერვალი — Sputnik. 2025 წელს საქართველოში უცხოური კაპიტალის მონაწილეობით რეგისტრირებული ბიზნეს-სუბიექტების მესამედზე მეტი რუსეთის მოქალაქეებს ეკუთვნით საკუთრებაა, იუწყება ქართული მედია სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატი" მონაცემებზე დაყრდნობით.„საქსტატის" მონაცემებით, 2025 წელს საქართველოში უცხოური კაპიტალის მონაწილეობით 20,802 ბიზნეს-სუბიექტი დარეგისტრირდა.საერთო რაოდენობიდან 7,643 სუბიექტი რუსეთის მოქალაქეების, 1,960 - ინდოეთის მოქალაქეების, 1,915 კი ბელარუსის მოქალაქეების მიერ არის რეგისტრირებული.უცხოელთა ტოპ-ათეულში, რომლებაც საქართველოში ბიზნესის გახსნეს, ასევე შედიან ბელარუსის, თურქეთის, პაკისტანის, ისრაელის, აზერბაიჯანის, გერმანიისა და ჩინეთის მოქალაქეები.შპს-ს ან სს-ს რეგისტრაციისთვის ასევე საჭიროა კომპანიის წესდების წარდგენა.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e8/02/0f/286332999_209:0:862:490_1920x0_80_0_0_97493883d2683a8f0da2e142608d83c4.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქართველოს ეკონომიკა, რუსეთი, ქართულ–რუსული ურთიერთობები, საქართველოს ბიზნესგარემო , საქსტატი
„საქსტატის" მონაცემებით, 2025 წელს საქართველოში უცხოური კაპიტალის მონაწილეობით 20,802 ბიზნეს-სუბიექტი დარეგისტრირდა.
თბილისი, 20 თებერვალი — Sputnik. 2025 წელს საქართველოში უცხოური კაპიტალის მონაწილეობით რეგისტრირებული ბიზნეს-სუბიექტების მესამედზე მეტი რუსეთის მოქალაქეებს ეკუთვნით საკუთრებაა, იუწყება ქართული მედია სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატი" მონაცემებზე დაყრდნობით.
საერთო რაოდენობიდან 7,643 სუბიექტი რუსეთის მოქალაქეების, 1,960 - ინდოეთის მოქალაქეების, 1,915 კი ბელარუსის მოქალაქეების მიერ არის რეგისტრირებული.
უცხოელთა ტოპ-ათეულში, რომლებაც საქართველოში ბიზნესის გახსნეს, ასევე შედიან ბელარუსის, თურქეთის, პაკისტანის, ისრაელის, აზერბაიჯანის, გერმანიისა და ჩინეთის მოქალაქეები.
საქართველოში ჯამში 1,1 მილიონი ბიზნეს-სუბიექტი ფუნქციონირებს, მათგან 71,7 ათასი 2025 წელს დარეგისტრირდა.
საქართველოში ბიზნესის რეგისტრაციის პროცედურა ძალიან მარტივია და მის დასრულებას ქვეყანაში რეგისტრაციის შემთხვევაში ერთი დღე სჭირდება. ყველაზე მარტივია ინდივიდუალური მეწარმის რეგისტრაცია, რისთვისაც საკმარისია განაცხადის წარდგენა ბიზნეს საქმიანობის კოდით.
შპს-ს ან სს-ს რეგისტრაციისთვის ასევე საჭიროა კომპანიის წესდების წარდგენა.