რუსები საქართველოში ბინადრობის ნებართვის მქონე პირების მესამედს შეადგენენ
ბინადრობის ნებართვა მიღებული აქვს 32.129 რუსს, რომელთაგან 30% საქართველოს ყოფილი მოქალაქეები ან ეროვნებით ქართველები არიან. 18.02.2026-ს, Sputnik საქართველო
2026-02-18T16:13+0400
თბილისი, 18 თებერვალი — Sputnik. საქართველოში ბინადრობის ნებართვა 107 ათასზე მეტ უცხოელს აქვს, რომელთაგან 29,9% რუსეთის მოქალაქეა, განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში ინტერპელაციის ფორმატში დასმულუი კითხვის პასუხად.პრემიერი კობახიძე პარლამენტში ფრაქცია „ქართულმა ოცნებამ“ მიგრაციის საკითხებთან დაკავშირებით მიიწვია.პრემიერის თქმით, ბინადრობის ნებართვა მიღებული აქვს 32.129 რუსს, რომელთაგან 30% საქართველოს ყოფილი მოქალაქეები ან ეროვნებით ქართველები არიან.ასე რომ, ბინადრობის ნებართვის მქონე უცხოელებს შორის რუსები პირველ ადგილზე არიან. მეორე ადგილს ინდოეთის მოქალაქეები იკავებენ - 23.930 ადამიანი, მათი უმეტესობა საქართველოში სწავლობს.მესამე ადგილზე აზერბაიჯანის მოქალაქეები არიან, რომლებიც უცხოელთა საერთო რაოდენობის 6,3%-ს შეადგენენ. მათი უმეტესობა აზერბაიჯანელია, რომლებმაც საქართველო დატოვეს და საქართველოს მოქალაქეობა მიიღეს.ათეულში ასევე შედიან უკრაინის, სომხეთის, ბელარუსის, თურქეთის, ირანის, სუდანის და ჩინეთის მოქალაქეები. ამჟამად განიხილება მიგრაციის საკითხები და მათი გავლენა საქართველოში ცხოვრებაზე.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e7/0a/15/283525177_346:0:3077:2048_1920x0_80_0_0_43419aa070bb4f717a1bb71d4deac645.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, პოლიტიკა საქართველოში, საქართველოს პრემიერ–მინისტრი, საქართველოს მთავრობა , საქართველოს პარლამენტი, ახალი ამბები
ბინადრობის ნებართვა მიღებული აქვს 32.129 რუსს, რომელთაგან 30% საქართველოს ყოფილი მოქალაქეები ან ეროვნებით ქართველები არიან.
თბილისი, 18 თებერვალი — Sputnik. საქართველოში ბინადრობის ნებართვა 107 ათასზე მეტ უცხოელს აქვს, რომელთაგან 29,9% რუსეთის მოქალაქეა, განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში ინტერპელაციის ფორმატში დასმულუი კითხვის პასუხად.
პრემიერი კობახიძე პარლამენტში ფრაქცია „ქართულმა ოცნებამ“ მიგრაციის საკითხებთან დაკავშირებით მიიწვია.
პრემიერის თქმით, ბინადრობის ნებართვა მიღებული აქვს 32.129 რუსს, რომელთაგან 30% საქართველოს ყოფილი მოქალაქეები ან ეროვნებით ქართველები არიან.
ასე რომ, ბინადრობის ნებართვის მქონე უცხოელებს შორის რუსები პირველ ადგილზე არიან. მეორე ადგილს ინდოეთის მოქალაქეები იკავებენ - 23.930 ადამიანი, მათი უმეტესობა საქართველოში სწავლობს.
მესამე ადგილზე აზერბაიჯანის მოქალაქეები არიან, რომლებიც უცხოელთა საერთო რაოდენობის 6,3%-ს შეადგენენ. მათი უმეტესობა აზერბაიჯანელია, რომლებმაც საქართველო დატოვეს და საქართველოს მოქალაქეობა მიიღეს.
ათეულში ასევე შედიან უკრაინის, სომხეთის, ბელარუსის, თურქეთის, ირანის, სუდანის და ჩინეთის მოქალაქეები. ამჟამად განიხილება მიგრაციის საკითხები და მათი გავლენა საქართველოში ცხოვრებაზე.