© Georgian National Olympic Committeeანასტასია მეტელკინა და ლუკა ბერულავა
ანასტასია მეტელკინა და ლუკა ბერულავა - Sputnik საქართველო, 1920, 18.02.2026
ზამთრის ოლიმპიადაზე საქართველოს ისტორიაში პირველი ოლიმპიური მედლები ლუკა ბერულავამ და ანასტასია მეტელკინამ მოიპოვეს.
თბილისი, 18 თებერვალი — Sputnik. გრძელდება ქართული სპორტის წარმატების ისტორია და განსაკუთრებული მადლობა ამ გამარჯვების მთავარ შემოქმედებს - ლუკა ბერულავას და ანასტასია მეტელკინას, განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას.
„ეს არის ისტორიული გამარჯვება. დარწმუნებული ვარ, ეს გახდება საწინდარი სამომავლოდ ძალიან მნიშვნელოვანი წარმატებებისთვის სპორტის ამ სახეობაში და სპორტის ზამთრის სახეობებში“, - განაცხადა კობახიძემ.
როგორც პრემიერმა აღნიშნა, მთავრობამ მიიღო გადაწყვეტილება და ამ გამარჯვებისთვის თითოეული სპორტსმენი პრემიის სახით მიიღებს 500 ათას ლარს, ნაცვლად 250 ათასისა.
„ჩვენ გვქონდა დაწესებული პრემია საპრიზო ადგილებისთვის. თითო მედლისთვის და შესაბამისად, წყვილისთვის დაწესებული იყო პრემია, 500 ათასი ლარის ოდენობით. შესაბამისად, თითოეული მიიღებდა 250 ათას ლარს, ჩვენ მივიღეთ გადაწყვეტილება და ამ გამარჯვებისთვის თითოეული სპორტსმენი წყვილში მიიღებს 500 ათას ლარს, რადგან ეს არის ისტორიული გამარჯვება, რომელიც მათ მოუტანეს ჩვენს ქვეყანას“, - განაცხადა პრემიერმა.
საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ზამთრის ოლიმპიურ თამაშებზე საქართველოს სახელით მოასპარეზე სპორტსმენებს საპრიზო ადგილების დაკავებისთვის ფულადი ჯილდოები გადაეცემათ. კერძოდ, ზაფხულის ოლიმპიური თამაშების ანალოგიურად, ოქროს მედლისთვის დაწესებული ჯილდო მილიონი ლარი, ვერცხლის მედლისთვის - 500 ათასი ლარი, ხოლო ბრინჯაოს მედლისთვის - 300 ათასი ლარი იქნება.