დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო
თბილისი, 8 თებერვალი — Sputnik. თბილისის მერია 1-ელი მაისიდან დედაქალაქის მაცხოვრებლებისთვის ფილტვის კიბოს ადრეულ სტადიაზე გამოვლენას დააფინანსებს, განაცხადა მერმა კახა კალაძემ.გარკვეული სახის ონკოდაავადებების ადრეულ სტადიაზე გამოვლენის პროგრამა ხელმისაწვდომია საქართველოს მოქალაქეებისა და მუდმივი ბინადრობის ნებართვის მქონე პირებისთვის.მისი თქმით, დედაქალაქის მერია კიბოს წინააღმდეგ ბრძოლას დიდ ყურადღებას უთმობს.„თბილისის მერია განუწყვეტლივ უჭერს მხარს მოსახლეობას ამ მზაკვრული დაავადების წინააღმდეგ ბრძოლაში და ახორციელებს არაერთ პროგრამას როგორც სკრინინგის, ისე ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობის მიმართულებით, რომელიც მომავალშიც გაგრძელდება“, - აღნიშნა კალაძემ.დაავადებათა სკრინინგის პროგრამის ფარგლებში, ასაკობრივი ჯგუფების მიხედვით, თბილისში რეგისტრირებული მოქალაქეებისთვის სრულად ფინანსდება სარძევე ჯირკვლის, საშვილოსნოს ყელის და მსხვილი ნაწლავის კიბოს სკრინინგი, ასევე პროსტატისა და ფარისებრი ჯირკვლის კიბოს მართვის კომპონენტები .პროგრამის მიზანია დაავადებების ადრეული დიაგნოსტიკა, კიბოს ადრეულ სტადიაზე გამოვლენა და ონკოდაავადებებით გამოწვეული სიკვდილიანობის შემცირება.2025 წელს დაავადებათა სკრინინგის პროგრამის ფარგლებში 150.367 შემთხვევა დაფინანსდა. 2026 წლის თბილისის მერიის ბიუჯეტი ჯანდაცვის პროგრამების მიმართულებით 46.122,590 ლარია.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/24876/28/248762808_0:284:2352:2048_1920x0_80_0_0_9854fe52ed42ad4e0ba1584479de8230.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, თბილისის მერია, თბილისი დღეს, ჯანდაცვა საქართველოში, დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო , ახალი ამბები
2025 წელს დაავადებათა სკრინინგის პროგრამის ფარგლებში 150.367 შემთხვევა დაფინანსდა.
თბილისი, 8 თებერვალი — Sputnik. თბილისის მერია 1-ელი მაისიდან დედაქალაქის მაცხოვრებლებისთვის ფილტვის კიბოს ადრეულ სტადიაზე გამოვლენას დააფინანსებს, განაცხადა მერმა კახა კალაძემ.
გარკვეული სახის ონკოდაავადებების ადრეულ სტადიაზე გამოვლენის პროგრამა ხელმისაწვდომია საქართველოს მოქალაქეებისა და მუდმივი ბინადრობის ნებართვის მქონე პირებისთვის.
„უახლოეს მომავალში, დაავადებათა სკრინინგის პროგრამის მე-6 სახის კვლევა ფილტვის კიბოს სკრინინგი დაემატება, რაც სრულად იქნება დაფინანსებული. აღნიშნული პროგრამა პირველი მაისიდან ჩაეშვება და შევძლებთ ფილტვის კიბოს სკრინინგის დაფინანსებას“,-აღნიშნა კალაძემ.
მისი თქმით, დედაქალაქის მერია კიბოს წინააღმდეგ ბრძოლას დიდ ყურადღებას უთმობს.
„თბილისის მერია განუწყვეტლივ უჭერს მხარს მოსახლეობას ამ მზაკვრული დაავადების წინააღმდეგ ბრძოლაში და ახორციელებს არაერთ პროგრამას როგორც სკრინინგის, ისე ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობის მიმართულებით, რომელიც მომავალშიც გაგრძელდება“, - აღნიშნა კალაძემ.
დაავადებათა სკრინინგის პროგრამის ფარგლებში, ასაკობრივი ჯგუფების მიხედვით, თბილისში რეგისტრირებული მოქალაქეებისთვის სრულად ფინანსდება სარძევე ჯირკვლის, საშვილოსნოს ყელის და მსხვილი ნაწლავის კიბოს სკრინინგი, ასევე პროსტატისა და ფარისებრი ჯირკვლის კიბოს მართვის კომპონენტები .
პროგრამის მიზანია დაავადებების ადრეული დიაგნოსტიკა, კიბოს ადრეულ სტადიაზე გამოვლენა და ონკოდაავადებებით გამოწვეული სიკვდილიანობის შემცირება.
2026 წლის თბილისის მერიის ბიუჯეტი ჯანდაცვის პროგრამების მიმართულებით 46.122,590 ლარია.