შსს-ს შენობა - Sputnik საქართველო, 1920, 29.03.2025
აქციის მონაწილეები დროებითი საპარლამენტო კომისიის მუშობას აპროტესტებდნენ
თბილისი, 29 მარტი — Sputnik. პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე აქციის მიმდინარეობისას ადმინისტრაციული წესით ოთხი პირი დააკავეს. ამის შესახებ შინაგან საქმეთა სამინისტროში აცხადებენ.
როგორც უწყებაში განმარტავენ, ორი პირი დაკავებულია პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობისა და წვრილმანი ხულიგნობისთვის 166-ე და 173-ე მუხლების შესაბამისად, ერთი პირი პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობისთვის – 173-ე მუხლით, ხოლო კიდევ ერთი პირი დაკავებულია 173-ე და 174-ე პრიმა მუხლით, რაც პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობასა და გზის გადაკეტვას გულისხმობს. აღნიშნული დანაშაულისთვის გათვალისწინებულია ჯარიმა 5000 ლარის ოდენობით ან ადმინისტრაციული პატიმრობა 0 დღემდე ვადით.
დაკავებულთა შორის პარტია „დროას“ ლიდერი ელენე ხოშტარიაა.
აქცია მიმდინარეობდა პარლამენტთან, სადაც მონაწილეები აპროტესტებდნენ დროებითი საპარლამენტო კომისიის მუშობას, რომელიც ხელისუფლებაში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ყოფნის პერიოდში მაღალჩინოსნების დანაშაულებს იძიებს.
დროებითი საგამოძიებო კომისია, რომელიც 2003-2012 წლებში მოქმედი „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" რეჟიმისა და პოლიტიკური თანამდებობის პირების საქმიანობას შეისწავლის, პარლამენტში 5 თებერვალს შეიქმნა და სამი თვე იმუშავებს, შემდეგ კი ანგარიშს წარადგენს. მორიგი სხდომა პარასკევს გაიმართა.
დროებითი საგამოძიებო კომისია, რომლის თავმჯდომარეა თეა წულუკიანი, სწავლობს შემდეგ საკითხებს:
აქციები საქართველოში
„ქართული ოცნების“ ოპონენტები პარლამენტის შენობის წინ საპროტესტო აქციებს 28 ნოემბრიდან ყოველ საღამოს ატარებენ. როგორც დემონსტრანტები აცხადებენ, ვიდრე ხელისუფლება მათ მოთხოვნებს არ დააკმაყოფილებს, საპროტესტო აქციებს გააგრძელებენ.