დღეიდან პაციენტები მენჯ-ბარძაყის სახსრების იმპლანტებზე თანაგადახდას შეძლებენ
სამინისტროს ინფორმაციით, აღნიშნული ცვლილება პაციენტების ინტერესებისა და მოთხოვნის გათვალისწინებით ამოქმედდა. 28.03.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-03-28T19:39+0400
თბილისი, 28 მარტი — Sputnik. საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის პროგრამის ფარგლებში, დღეიდან პაციენტებს, მენჯ-ბარძაყის სახსრების იმპლანტებზე თანაგადახდით სარგებლობის შესაძლებლობა ექნებათ. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტრო ავრცელებს. უწყების ცნობით, სახსრის ნაწილობრივი ან სრული ჩანაცვლებისთვის პაციენტებს სახელმწიფო პროგრამით სარგებლობაზე ერთჯერადად უარის თქმა აღარ მოუწევთ. სამინისტოს ინფორმაციით, აღნიშნული ცვლილება სამინისტროსა და სექტორის ერთობლივი მუშაობის შედეგად, პაციენტების ინტერესებისა და მოთხოვნის გათვალისწინებით, ამოქმედდა. პროგრამის ფარგლებში, პაციენტებს თავისუფალი არჩევანის საშუალება რჩებათ. თუ ბენეფიციარს თანაგადახდით სარგებლობა არ სურს, ოპერაციის ხარჯებთან ერთად პროგრამით გათვალისწინებული იმპლანტირებადი მოწყობილობის ხარჯსაც სახელმწიფო დაფარავს. მოქმედი რეგულაციის მიხედვით, საყოველთაო ჯანდაცვის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში სერვისის მიმწოდებელი ყველა სამედიცინო დაწესებულება, მხოლოდ საერთაშორისო სტანდარტების - FDA, MDR ან CE სერტიფიკატის მქონე მასალებს იყენებს. საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამაში თანაგადახდის სისტემა ცოტა ხნის წინ ამოქმედდა - პირველ ეტაპზე სიახლე არჩეული, ე.წ. VIP პალატით სარგებლობას შეეხო. უწყების ცნობით, პროცესი მომავალშიც გაგრძელდება და ეტაპობრივად, სხვა სერვისებზეც გავრცელდება. სამედიცინო მომსახურების გაუმჯობესების მიზნით, საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტრომ 2022 წლის 1 ნოემბრიდან შემოიღო კლინიკების დაფინანსების ახალი სისტემა, რომლის მიხედვითაც იანგარიშება მკურნალობის საბაზისო ტარიფები. საუბარია საერთაშორისო სისტემაზე DRG (Diagnostic Related Group). სწორედ აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში დაინერგა თანაგადახდის სისტემაც.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e5/01/1c/250736389_0:0:2731:2048_1920x0_80_0_0_984992ee68bb823a4afb24cde205e06b.jpgSputnik საქართველო
ახალი ამბები, საქართველო, ჯანდაცვა საქართველოში, დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო , საზოგადოება
სამინისტროს ინფორმაციით, აღნიშნული ცვლილება პაციენტების ინტერესებისა და მოთხოვნის გათვალისწინებით ამოქმედდა.
თბილისი, 28 მარტი — Sputnik. საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის პროგრამის ფარგლებში, დღეიდან პაციენტებს, მენჯ-ბარძაყის სახსრების იმპლანტებზე თანაგადახდით სარგებლობის შესაძლებლობა ექნებათ. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტრო ავრცელებს.
უწყების ცნობით, სახსრის ნაწილობრივი ან სრული ჩანაცვლებისთვის პაციენტებს სახელმწიფო პროგრამით სარგებლობაზე ერთჯერადად უარის თქმა აღარ მოუწევთ.
„პაციენტი მხოლოდ სასურველი იმპლანტირებადი მოწყობილობის თანხას გადაიხდის, ოპერაციის სხვა ხარჯებს კი, პაკეტის შესაბამისად, კვლავ სახელმწიფო აუნაზღაურებს", - ნათქვამია განცხადებაში.
სამინისტოს ინფორმაციით, აღნიშნული ცვლილება სამინისტროსა და სექტორის ერთობლივი მუშაობის შედეგად, პაციენტების ინტერესებისა და მოთხოვნის გათვალისწინებით, ამოქმედდა.
პროგრამის ფარგლებში, პაციენტებს თავისუფალი არჩევანის საშუალება რჩებათ. თუ ბენეფიციარს თანაგადახდით სარგებლობა არ სურს, ოპერაციის ხარჯებთან ერთად პროგრამით გათვალისწინებული იმპლანტირებადი მოწყობილობის ხარჯსაც სახელმწიფო დაფარავს.
მოქმედი რეგულაციის მიხედვით, საყოველთაო ჯანდაცვის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში სერვისის მიმწოდებელი ყველა სამედიცინო დაწესებულება, მხოლოდ საერთაშორისო სტანდარტების - FDA, MDR ან CE სერტიფიკატის მქონე მასალებს იყენებს.
საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამაში თანაგადახდის სისტემა ცოტა ხნის წინ ამოქმედდა - პირველ ეტაპზე სიახლე არჩეული, ე.წ. VIP პალატით სარგებლობას შეეხო. უწყების ცნობით, პროცესი მომავალშიც გაგრძელდება და ეტაპობრივად, სხვა სერვისებზეც გავრცელდება.
სამედიცინო მომსახურების გაუმჯობესების მიზნით, საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტრომ 2022 წლის 1 ნოემბრიდან შემოიღო კლინიკების დაფინანსების ახალი სისტემა, რომლის მიხედვითაც იანგარიშება მკურნალობის საბაზისო ტარიფები. საუბარია საერთაშორისო სისტემაზე DRG (Diagnostic Related Group). სწორედ აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში დაინერგა თანაგადახდის სისტემაც.