სპეცოპერაცია იმერეთში: „ქურდული სამყაროს“ წევრობის ბრალდებით შვიდი პირი დააკავეს
საქართველოში „ქურდული სამყაროს“ წევრობა და „კანონიერი ქურდის“ სტატუსის ტარება 2005 წლიდან სისხლის სამართლის დანაშაულია. 24.03.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-03-24T14:41+0400
თბილისი, 24 მარტი — Sputnik. იმერეთში სპეცოპერაციის შედეგად „ქურდული სამყაროს“ წევრობის ბრალდებით შვიდი პირი დააკავეს, იუწყება „პირველი არხი“. გავრცელებული ინფორმაციით, საქმე ეხება წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ გეგუთთან მდებარე საბითუმო ბაზარს. კერძოდ, დაკავებულები საბითუმო ბაზარში დასაქმებულებს ალტერნატიულ ბაზარში გადასვლას აიძულებდნენ. მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, დაკავებულთა შორის ერთ-ერთი ბაზარ „ტაბახმელა 2023"-ის დირექტორია. მომხდარის შესახებ დამატებითი დეტალები ამ დროისთვის უცნობია.საქართველოში „ქურდული სამყაროს“ წევრობა და „კანონიერი ქურდის“ სტატუსის ტარება 2005 წლიდან სისხლის სამართლის დანაშაულია. 2018 წლიდან სისხლის სამართლის დანაშაული გახდა მონაწილეობა ქურდულ გარჩევებში, შეკრებებში, „ქურდული სამყაროს“ დახმარება და ე.წ. კანონიერი ქურდისთვის მიმართვა.„ქურდული სამყარო" სპეციფიკური კრიმინალური სტრუქტურაა, რომელიც მხოლოდ ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნებში მოქმედებს.ე.წ. კანონიერ ქურდებს დამნაშავეთა სამყაროს იერარქიაში უმაღლესი მდგომარეობა უკავიათ და ამ სტატუსის მიღება რამდენიმე მოქმედი „კანონიერი ქურდის" რეკომენდაციით „კურთხევის" ცერემონიაზეა შესაძლებელი. ქურდები, ტრადიციულად, ე.წ. გაგებით — წესების ნაკრებით ხელმძღვანელობენ, რომელთა დარღვევა „კანონიერი ქურდის" სტატუსის ჩამორთმევას ითვალისწინებს.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e5/02/08/250824818_138:0:2363:1669_1920x0_80_0_0_2a35eaa8723388921b8ea50759db7958.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო , კრიმინალი საქართველოში, საზოგადოება, ახალი ამბები
საქართველოში „ქურდული სამყაროს“ წევრობა და „კანონიერი ქურდის“ სტატუსის ტარება 2005 წლიდან სისხლის სამართლის დანაშაულია.
თბილისი, 24 მარტი — Sputnik. იმერეთში სპეცოპერაციის შედეგად „ქურდული სამყაროს“ წევრობის ბრალდებით შვიდი პირი დააკავეს, იუწყება „პირველი არხი“.
გავრცელებული ინფორმაციით, საქმე ეხება წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ გეგუთთან მდებარე საბითუმო ბაზარს. კერძოდ, დაკავებულები საბითუმო ბაზარში დასაქმებულებს ალტერნატიულ ბაზარში გადასვლას აიძულებდნენ.
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, დაკავებულთა შორის ერთ-ერთი ბაზარ „ტაბახმელა 2023"-ის დირექტორია.
მომხდარის შესახებ დამატებითი დეტალები ამ დროისთვის უცნობია.
საქართველოში „ქურდული სამყაროს“ წევრობა და „კანონიერი ქურდის“ სტატუსის ტარება 2005 წლიდან სისხლის სამართლის დანაშაულია. 2018 წლიდან სისხლის სამართლის დანაშაული გახდა მონაწილეობა ქურდულ გარჩევებში, შეკრებებში, „ქურდული სამყაროს“ დახმარება და ე.წ. კანონიერი ქურდისთვის მიმართვა.
„ქურდული სამყარო" სპეციფიკური კრიმინალური სტრუქტურაა, რომელიც მხოლოდ ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნებში მოქმედებს.
ე.წ. კანონიერ ქურდებს დამნაშავეთა სამყაროს იერარქიაში უმაღლესი მდგომარეობა უკავიათ და ამ სტატუსის მიღება რამდენიმე მოქმედი „კანონიერი ქურდის" რეკომენდაციით „კურთხევის" ცერემონიაზეა შესაძლებელი. ქურდები, ტრადიციულად, ე.წ. გაგებით — წესების ნაკრებით ხელმძღვანელობენ, რომელთა დარღვევა „კანონიერი ქურდის" სტატუსის ჩამორთმევას ითვალისწინებს.