თბილისი, 19 მარტი — Sputnik. 2025 წლის იანვარ-თებერვალში საქართველოსა და რუსეთს შორის საქონელბრუნვა, 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, დაახლოებით 1,4%-ით გაიზარდა და 416,2 მლნ დოლარი შეადგინა, ნათქვამია საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატის" მასალებში.„საქსტატის“ მონაცემებით, რუსეთი საქართველოს ძირითადი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნების სამეულში შედის, მეზობელი ქვეყნის წილმა საქართველოს საგარეო ბრუნვაში 11,7% შეადგინა.მიმდინარე წლის დასაწყისიდან საქართველოდან რუსეთში გაიტანეს 23,6 ათასი ტონა მინერალური და მტკნარი წყალი, 13,6 ათასი ტონა ახალი ან გაყინული კარტოფილი, 5,6 ათასი ტონა ნატურალური ყურძნის ღვინო, 3,1 ათასი ტონა სპირტიანი სასმელები, ასევე 865,9 ტონა ხილი.რუსეთი საქართველოში ხორბლის ყველაზე მსხვილ იმპორტიორად რჩება. სტატისტიკის თანახმად, იანვარ-თებერვალში მეზობელი ქვეყნიდან შემოვიდა 32,8 ათასი ტონა ხორბალი და მესლინი.რუსეთიდან ასევე შემოვიდა 326,7 ათასი ტონა ბუნებრივი და თხევადი გაზი, 157,2 ათასი ტონა ნავთობი და ნავთობპროდუქტები, 32,6 ათასი ტონა ნაგლინი ნახშირბადოვანი ფოლადისგან (დაუმუშავებელი), ასევე 1,8 ათასი ტონა მანქანები მასალების ისეთი პროცესებით დასამუშავებლად, რომლებშიც გამოყენებელია ტემპერატურის ცვლილება და ა.შ.2024 წელს ქვეყნებმა დაახლოებით 2,5 მილიარდი დოლარის საქონლით ივაჭრეს, რაც 5,4%-ით მეტია 2023 წელთან შედარებით. ამასთან, შარშან საქართველოდან რუსეთში ექსპორტი გაიზარდა 3,7%-ით, რუსეთიდან საქართველოში იმპორტი კი გაიზარდა 6%-ით.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e7/0a/08/283091760_0:0:2732:2048_1920x0_80_0_0_3b08d86fa869673d6f2c05ac203a8ae8.jpgSputnik საქართველო