საქართველოს ეროვნული ბანკი
თბილისი, 19 მარტი — Sputnik. საქართველოს კომერციულ ბანკებში ელექტრონული სისტემებით განხორციელებული ფულადი გზავნილების მოცულობა 2025 წლის იანვარ-თებერვალში გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 7,6%-ით შემცირდა და 494,7 მლნ დოლარი შეადგინა, იუწყება საქართველოს ეროვნული ბანკი.საანგარიშო პერიოდში საქართველოში ფულადი გადმორიცხვების მოცულობით ლიდერი ქვეყანა აშშ-ია.იანვარ-თებერვალში რუსეთიდან საქართველოში გადმორიცხული თანხის მოცულობამ 94,6 მილიონი დოლარი შეადგინა. ეს ქართულ კომერციულ ბანკებში ელექტრონული სისტემებით ფულადი გადარიცხვების 19,1%-ია. 2025 წლის იანვარში რუსეთიდან 57%-ით ნაკლები ფულადი გზავნილი შემოვიდა, ვიდრე 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდში.თებერვალში რუსეთიდან ფულადი გზავნილები შემცირდაქართულ კომერციულ ბანკებში ელექტრონული სისტემებით ფულადი გადმორიცხვები 2025 წლის თებერვალში 7,3%-ით შემცირდა გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით და 252,3 მლნ დოლარი შეადგინა.თებერვალში რუსეთიდან 30,3 მლნ დოლარი გადმოირიცხა - გზავნილების მთლიანი მოცულობის 12%, რაც გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 51,3%-ით ნაკლებია.რამდენი ფული გაიგზავნა საქართველოდან უცხოეთშითებერვალში საქართველოდან საზღვარგარეთ 28,7 მლნ დოლარი გადაიგზავნა, რაც 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 14,3%-ით მეტია.2025 წლის პირველ ორ თვეში საქართველოდან საზღვარგარეთ 57 მილიონი დოლარი გადაირიცხა, რაც 4%-ით მეტია გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/23929/27/239292721_293:326:1679:1365_1920x0_80_0_0_0eaac36cfcab2c986ef43d954e7cb4c0.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქართველოს ეროვნული ბანკი , სტატისტიკა, ახალი ამბები
საანგარიშო პერიოდში საქართველოში ფულადი გადმორიცხვების მოცულობით ლიდერი ქვეყანა აშშ-ია.
თბილისი, 19 მარტი — Sputnik. საქართველოს კომერციულ ბანკებში ელექტრონული სისტემებით განხორციელებული ფულადი გზავნილების მოცულობა 2025 წლის იანვარ-თებერვალში გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 7,6%-ით შემცირდა და 494,7 მლნ დოლარი შეადგინა, იუწყება საქართველოს ეროვნული ბანკი.