ლევან იოსელიანი - Sputnik საქართველო, 1920, 08.03.2025
ქალთა დღეს მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში აღნიშნავენ და ამ მხრივ გამონაკლისი არც საქართველოა. 8 მარტი საქართველოში უქმე დღეს არის გამოცხადებული.
თბილისი, 8 მარტი - Sputnik. საქართველოს სახალხო დამცველი, ლევან იოსელიანი მოუწოდებს ხელისუფლებას გააძლიეროს ძალისხმევა და გადადგას ქმედითი ნაბიჯები ქალთა უფლებების დაცვის უზრუნველსაყოფად ქვეყანაში.
როგორც ომბუდსმენი აღნიშნავს, ქალები უმნიშვნელოვანეს როლს ასრულებენ ქვეყნის განვითარებაში, მათი შრომა, ძალისხმევა და გამბედაობა ქმნის უფრო სამართლიან და თანასწორ საზოგადოებას.
„მიუხედავად ამისა, ჯერ კიდევ მწვავედ დგას არაერთი გამოწვევა, მათ შორის, ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობა, ეკონომიკური ბარიერები, კარიერული წინსვლის სირთულეები, სტერეოტიპების წინააღმდეგ ბრძოლა, ქალთა სამართლებრივი დაცვის, სერვისებზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება და სხვ.", - წერს იოსელიანი სოციალურ ქსელში.
სახალხო დამცველის განცხადებუთ, ამ თვალსაზრისით აღსანიშნავია პარლამენტის მიერ სავალდებულო კვოტირების მექანიზმის გაუქმება, ასევე გენდერული თანასწორობის თაობაზე ინიციირებული ცვლილებების საკანონმდებლო პაკეტი.