თბილისი, 4 მარტი — Sputnik. ხულოს მუნიციპალიტეტის სოფელ საციხურში ხანძრის შედეგად მეჩეთი დაიწვა, იუწყება ტელეკომპანია „რუსთავი 2".ხანძარი მეჩეთში 3 მარტის საღამოს გაჩნდა.გავრცელებული ინფორმაციით, ხანძრის შედეგად არავინ დაშავებულა - ჯერჯერობით უცნობია რა გახდა ხანძრის გამომწვევი მიზეზი.საციხურის მეჩეთს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი 2006 წელს მიენიჭა. აჭარის ტურიზმის ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, სოფელ საციხურში არსებული ხის მეჩეთი თავდაპირველად სოფელ პაქსაძეებში ააგეს XVII საუკუნის ბოლოსა და XIX საუკუნის პირველ ნახევარში. 1828 წელს მეჩეთი დაანგრიეს და სამ სოფელზე - დიდაჭარა, პაქსაძეები და ბეღლეთი - გაანაწილეს.2002 წელს დიდაჭარაში ახალი მეჩეთი ააგეს, ხოლო ძველი ხის მეჩეთი ადგილობრივმა მრევლმა საჩუქრად სოფელ საციხურს გადასცა. საციხურის მეჩეთს აქვს ქართული კულტურული მემკვიდრეობისთვის დამახასიათებელი ხის ჩუქურთმები, ხეზე კვეთის ნიმუშები, გამორჩეული ორნამენტები და უნიკალური კაკლის კარი. მეჩეთს გარს აკრავს ხის ღობე. საციხურის ხის მეჩეთს აქვს მიჰრაბი, მინბარი, გუმბათი და სახურავზე მინარეთისებური კონსტრუქცია. საციხურის ხის მეჩეთი ქართული კულტურული მემკვიდრეობის განუყოფელი ნაწილია.სწორედ ამიტომ 2006 წლის 7 ნოემბერს საციხურის მეჩეთს ეროვნული მნიშვნელობის კატეგორიის კულტურული უძრავი ძეგლის სტატუსი მიენიჭა.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e5/07/15/252380027_169:0:2898:2047_1920x0_80_0_0_780018b653787e74721c258b02c1e0c9.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, შემთხვევები საქართველოში, ტურიზმი საქართველოში, აჭარა , ახალი ამბები
ჯერჯერობით უცნობია რა გახდა ხანძრის გამომწვევი მიზეზი.
თბილისი, 4 მარტი — Sputnik. ხულოს მუნიციპალიტეტის სოფელ საციხურში ხანძრის შედეგად მეჩეთი დაიწვა, იუწყება ტელეკომპანია „რუსთავი 2".
ხანძარი მეჩეთში 3 მარტის საღამოს გაჩნდა.
გავრცელებული ინფორმაციით, ხანძრის შედეგად არავინ დაშავებულა - ჯერჯერობით უცნობია რა გახდა ხანძრის გამომწვევი მიზეზი.
საციხურის მეჩეთს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი 2006 წელს მიენიჭა.
აჭარის ტურიზმის ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, სოფელ საციხურში არსებული ხის მეჩეთი თავდაპირველად სოფელ პაქსაძეებში ააგეს XVII საუკუნის ბოლოსა და XIX საუკუნის პირველ ნახევარში. 1828 წელს მეჩეთი დაანგრიეს და სამ სოფელზე - დიდაჭარა, პაქსაძეები და ბეღლეთი - გაანაწილეს.
2002 წელს დიდაჭარაში ახალი მეჩეთი ააგეს, ხოლო ძველი ხის მეჩეთი ადგილობრივმა მრევლმა საჩუქრად სოფელ საციხურს გადასცა. საციხურის მეჩეთს აქვს ქართული კულტურული მემკვიდრეობისთვის დამახასიათებელი ხის ჩუქურთმები, ხეზე კვეთის ნიმუშები, გამორჩეული ორნამენტები და უნიკალური კაკლის კარი. მეჩეთს გარს აკრავს ხის ღობე. საციხურის ხის მეჩეთს აქვს მიჰრაბი, მინბარი, გუმბათი და სახურავზე მინარეთისებური კონსტრუქცია. საციხურის ხის მეჩეთი ქართული კულტურული მემკვიდრეობის განუყოფელი ნაწილია.
სწორედ ამიტომ 2006 წლის 7 ნოემბერს საციხურის მეჩეთს ეროვნული მნიშვნელობის კატეგორიის კულტურული უძრავი ძეგლის სტატუსი მიენიჭა.