რამდენი პენსიონერია საქართველოში - ბოლო მონაცემები
საქართველოში 90 წელს ზემოთ 12,2 ათასი პენსიონერი ცხოვრობს, საიდანაც 2,9 ათასი მამაკაცია და 9,4 ათასი - ქალი. 28.02.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-02-28T12:51+0400
თბილისი, 28 თებერვალი — Sputnik. საქართველოში ასაკობრივ პენსიას 865,1 ათასზე ოდნავ ნაკლები ადამიანი იღებს, აქედან 252,3 ათასი მამაკაცი და 612,7 ათასი ქალია. ასეთია საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროს სოციალური მომსახურების სააგენტოს მონაცემები 2025 წლის 1 თებერვლისთვის.1 თებერვლის მონაცემებთან შედარებით პენსიონერების რაოდენობა 768 ადამიანით, ხოლო გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით - 25,2 ათასით გაიზრდა.პენსიონერების ძირითადი ნაწილი 75 წლამდე ასაკისაა. საქართველოში 90 წელს ზემოთ 12,2 ათასი პენსიონერი ცხოვრობს, საიდანაც 2,9 ათასი მამაკაცია და 9,4 ათასი - ქალი. ყველაზე მეტი დღეგრძელი პენსიონერი თბილისსა და იმერეთში ცხოვრობს.პენსიონერების თითქმის მეოთხედი ცხოვრობს თბილისში, მეორე ადგილზეა იმერეთი, ხოლო მესამეზე - სამეგრელო-ქვემო სვანეთი. ყველაზე ნაკლები პენსიონერი ცხოვრობს გურიაში, მცხეთა-მთიანეთსა და რაჭა-ლეჩხუმი და ზემო სვანეთში.დღეს საქართველოში ასაკობრივი პენსია ქალებს ეკუთვნით 60 წლიდან, მამაკაცებს - 65 წლიდან. სახელმწიფო პენსიის ოდენობა საქართველოში 2025 წლის 1 იანვრიდან ასაკის მიხედვით 350 ლარი და 450 ლარია.70 წლამდე ასაკის პენსიონერებისთვის პენსია იზრდება ინფლაციის გათვალისწინებით, ხოლო 70 წელზე უფროსი ასაკის მოქალაქეებისთვის - ინფლაციისა და ეკონომიკური ზრდის 80%-ის მიხედვით.ამავდროულად, დაგროვებითი საპენსიო სისტემის მონაწილეები მიიღებენ სახელმწიფო პენსიასთან ერთად დამატებით დანაზოგს სიცოცხლის ხანგრძლივობისა და დანაზოგის მთლიანი ოდენობის მიხედვით.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e6/02/09/264269545_825:0:3556:2048_1920x0_80_0_0_73e9ca1a2f7b845895af2df2ee411dcd.jpgSputnik საქართველო
ახალი ამბები, საზოგადოება, დემოგრაფია, სოციალური სფერო საქართველოში, დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო
საქართველოში 90 წელს ზემოთ 12,2 ათასი პენსიონერი ცხოვრობს, საიდანაც 2,9 ათასი მამაკაცია და 9,4 ათასი - ქალი.
თბილისი, 28 თებერვალი — Sputnik. საქართველოში ასაკობრივ პენსიას 865,1 ათასზე ოდნავ ნაკლები ადამიანი იღებს, აქედან 252,3 ათასი მამაკაცი და 612,7 ათასი ქალია. ასეთია საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროს სოციალური მომსახურების სააგენტოს მონაცემები 2025 წლის 1 თებერვლისთვის.
1 თებერვლის მონაცემებთან შედარებით პენსიონერების რაოდენობა 768 ადამიანით, ხოლო გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით - 25,2 ათასით გაიზრდა.
პენსიონერების ძირითადი ნაწილი 75 წლამდე ასაკისაა. საქართველოში 90 წელს ზემოთ 12,2 ათასი პენსიონერი ცხოვრობს, საიდანაც 2,9 ათასი მამაკაცია და 9,4 ათასი - ქალი. ყველაზე მეტი დღეგრძელი პენსიონერი თბილისსა და იმერეთში ცხოვრობს.
პენსიონერების თითქმის მეოთხედი ცხოვრობს თბილისში, მეორე ადგილზეა იმერეთი, ხოლო მესამეზე - სამეგრელო-ქვემო სვანეთი. ყველაზე ნაკლები პენსიონერი ცხოვრობს გურიაში, მცხეთა-მთიანეთსა და რაჭა-ლეჩხუმი და ზემო სვანეთში.
დღეს საქართველოში ასაკობრივი პენსია ქალებს ეკუთვნით 60 წლიდან, მამაკაცებს - 65 წლიდან. სახელმწიფო პენსიის ოდენობა საქართველოში 2025 წლის 1 იანვრიდან ასაკის მიხედვით 350 ლარი და 450 ლარია.
70 წლამდე ასაკის პენსიონერებისთვის პენსია იზრდება ინფლაციის გათვალისწინებით, ხოლო 70 წელზე უფროსი ასაკის მოქალაქეებისთვის - ინფლაციისა და ეკონომიკური ზრდის 80%-ის მიხედვით.
ამავდროულად, დაგროვებითი საპენსიო სისტემის მონაწილეები მიიღებენ სახელმწიფო პენსიასთან ერთად დამატებით დანაზოგს სიცოცხლის ხანგრძლივობისა და დანაზოგის მთლიანი ოდენობის მიხედვით.