https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e9/02/1b/292287240_182:0:2002:1365_1920x0_80_0_0_f00b5fa3276486ccfa5f72ce5cf80f6f.jpgSputnik საქართველო
ახალი ამბები, საქართველო, საქართველოს პრემიერ–მინისტრი, საქართველოს მთავრობა , სტიქიური მოვლენები
საქართველო უკვე რამდენიმე დღეა უამინდობის შედეგებს ებრძვის
თბილისი, 27 თებერვალი — Sputnik. სპეკულაცია ოპოზიციის სტილია, ხოლო ხელისუფლება უნდა კონცენტრირდეს დასავლეთ საქართველოში უამინდობის შედეგებით გამოწვეული პრობლემების მოგვარებაზე, განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ.
ოპოზიციის განცხადებებით, ხელისუფლება არასაკმარისი ძალისხმევით ებრძვის სტიქიით გამოწვეულ პრობლემებს. დასავლეთ საქართველოს რეგიონებში ინტენსიური თოვა 22 თებერვალს დაიწყო, დიდთოვლობამ აჭარა, სამეგრელო, იმერეთი და გურია დააზარალა. სტიქიის შედეგებს ებრძვიან მაშველები, პოლიცია და ჯარი. საკოორდინაციო შტაბი საგანგებო რეჟიმში მუშაობს. ადგილზე იმყოფებიან პრემიერ-მინისტრი, საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ ყაველაშვილი და მინისტრთა კაბინეტის წარმომადგენლები.
„ეს ალბათ არავის უკვირს, მოსალოდნელია, ეს არის ჩვენი ოპონენტების სტილი. მთავარია, რომ ჩვენ ვიყოთ კონცენტრირებული საქმეზე. მათი საქმეა სპეკულაციები, ჩვენ უნდა ვიყოთ კონცენტრირებული საქმის კეთებაზე და პრობლემების მოგვარებაზე“, - აღნიშნა პრემიერმა.
მასშტაბური სპეკულაცია და დეზინფორმაცია ვრცელდება იმ საქმეების დისკრედიტაციის მიზნით, რომელსაც სტიქიის შედეგებთან გასამკლავებლად სხვადასხვა უწყების წარმომადგენლები ასრულებენ, ამის შესახებ ვიცე-პრემიერმა, თავდაცვის მინისტრმა, ირაკლი ჩიქოვანმა განაცხადა.
ირაკლი ჩიქოვანმა მადლობა გადაუხადა თავდაცვის ძალების სამხედრო მოსამსახურეებს, შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის მეხანძრე-მაშველებს, ექიმებს, ყველა იმ ადამიანს, ვინც მოქალაქეთა დასახმარებლად დაუღალავად მუშაობს.
„ამ ხალხის ძალისხმევისთვის ჩრდილის მიყენება არ მოემსახურება საერთო საქმეს და არც რაიმე შედეგის მომტანია. ეს არის წმინდა სპეკულაციები, რომლებიც უსაფუძვლოა და რამდენიმესაათიანი არსებობის პერიოდი აქვს“, - განაცხადა ჩიქოვანმა.
თოვის შედეგად დაზარალებულ გურიაში საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურისა და თავდაცვის ძალების 600-ზე მეტი თანამშრომელი მუშაობს. მაშველებმა ათობით ადამიანი უსაფრთხო ადგილზე უკვე გადაიყვანეს.
დიდთოვლობის გამო დასავლეთ საქართველოში მუშაობა შეწყვიტა მუნიციპალურმა ტრანსპორტმა, საბავშვო ბაღებსა და სკოლებში შეჩერდა სასწავლო-სააღმზრდელო პროცესი, ჩახერგილია ცენტრალური და შიდა სასოფლო გზები, ჩამოინგრა საცხოვრებელი სახლები, შეფერხებულია წყლის, ენერგო და გაზმომარაგება. დასავლეთ საქართველოს მიმართულებით მატარებლების მიმოსვლა შეაჩერა „საქართველოს რკინიგზამაც“.