https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e8/0c/02/291208539_207:0:1839:1224_1920x0_80_0_0_3f55a579f35e298d0ed988e91a27011b.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქართველოს პრემიერ–მინისტრი, საქართველოს მთავრობა , საქართველოს რეგიონები, ახალი ამბები
ბოლო დღეებში მოსულმა თოვლმა მუნიციპალიტეტებს პრობლემები შეუქმნა
თბილისი, 24 თებერვალი — Sputnik. საქართველოს მთავრობა ყველა ზომას მიიღებს, რათა დიდთოვლობის პირობებში მაქსიმალურად იზრუნოს მოსახლეობაზე, განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ მთავრობის დღევანდელ სხდომაზე.
დასავლეთ საქართველოს რეგიონებში მესამე დღეა გადაუღებლად თოვს. აჭარაში, გურიასა და სამეგრელოს რეგიონებში უხვმა ნალექმა პორბლემები შექმნა - ინტენსიური თოვის გამო ჩაიხერხა ცენტრალური და შიდასასოფლო გზები, პრობლემები შეიქმნა მოსახლეობის ელექტროენერგიით, წყლითა და ბუნებრივი აირით უზრუნველყოფის კუთხით.
„რამდენიმე რეგიონში არის დიდთოვლობა.საჭიროა ყველა უწყების სრული მობილიზება, რათა ვებრძოლოთ სტიქიის შედეგებს და ვიზრუნოთ მოსახლეობის ინტერესების მაქსიმალურად დაცვაზე. შესაბამისი სამსახურების მხრიდან დღესაც არის მაქსიმალური მობილიზება და მომდევნო დღეების განმავლობაშიც გაგრძელდება“, – განაცხადა კობახიძემ.
უამინდობის გამო აჭარის ექვსივე მუნიციპალიტეტსა და ასევე ფოთში შეჩერდა სასწავლო-სააღმზრდელო პროცესი, ბათუმის აეროპორტში 8 ავიარეისი გადაიდო. დასავლეთ საქართველოს მიმართულებით მატარებლების მიმოსვლა შეაჩერა „საქართველოს რკინიგზამაც“.
მუნიციპალიტეტების შესაბამისი სამსახურები მობილიზებული არიან და 24-საათიან რეჟიმში ახორციელებენ დიდთოვლობიდან გამომდინარე შექმნილი პრობლემების აღმოფხვრის სამუშაოებს.
გარემოს ეროვნული სააგენტოს ცნობით, მთელი საქართველოს მასშტაბით თოვლიანი ამინდი თვის ბოლომდე შენარჩუნდება. ყინვა, თოვლი და ქარბუქი ნავარაუდევია როგორც აღმოსავლეთ, ისე დასავლეთ საქართველოს ტერიტორიაზე.