20:30 11 აპრილი 2021
პირდაპირი ეთერი
  • EUR4.0646
  • 100 RUB4.4399
  • USD3.4260
საზოგადოება
მოკლე ბმულის მიღება
116 0 0

ექიმის გარდაცვალების შემთხვევას, რომელმაც ორი კვირის წინ გაიკეთა კორონავირუსის ვაქცინა სახელმწიფო რეგულირების სააგენტო სწავლობს.

თბილისი, 31 მარტი – Sputnik.  კლინიკა „მედკაპიტალში“ გამორიცხავენ, რომ მათი კოლეგის გარდაცვალების მიზეზი კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინა გახდა.

დღეს ცნობილი გახდა, რომ კლინიკის პედიატრიული განყოფილების 50 წლის ექიმი, რომელმაც ორი კვირის წინ ვაქცინა გაიკეთა, გარდაიცვალა.

კლინიკის წარმომადგენლების თქმით, მათ კოლეგას ვაქცინის გაკეთების შემდეგ არანაირი გართულება არ ჰქონია. ექიმი გულის შეტევით ჩაფიძის კარდიოლოგიურ ცენტრში მოათავსეს, სადაც გარდაიცვალა. 

 „მედკაპიტალის“ გენდირექტორის ზაზა ჯაფარიძის თქმით, ექიმის გარდაცვალებასა და ვაქცინაციას შორის პირდაპირი კავშირი არ არსებობს.  მან აცრა 16 მარტს გაიკეთა და 30 მარტს გარდაიცვალა. მისი თქმით, მედიკოსს ქრონიკული დაავადებები ჰქონდა.

 „პირადად მე და ნებისმიერმა ექიმმა ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ვაქცინაციასა და მის გარდაცვალებას შორის პირდაპირი კავშირი დაინახოს. ქალს ქრონიკული დაავადებები ჰქონდა, წლების განმავლობაში ავადმყოფობდა და ყოველივე მისი ძირითად დაავადებებს უკავშირდება. ჩვენ ამ ორ შემთხვევას არაფრით არ ვუკავშირებით. ქალი პერიოდულად ავადმყოფობდა“, – განაცხადა ჯაფარიძემ.

მისი განმარტებით, კოლეგა სამსახურში 26 მარტამდე დადიოდა, იღებდა პაციენტებს, შემდეგ კი ბიულეტენი აიღო.

 „მთლიანობაში იგი ქრონიკული დაავადებების მატარებელი იყო. მას ფილტვებისა და გულსისხლძარღვთა სისტემის პრობლემები ჰქონდა“, – განაცხადა ჯაფარიძემ.

ფარმაცევტული და სამედიცინო საქმიანობის რეგულირების სააგენტო საქმის შესწავლას უკვე შეუდგა. საკითხთან დაკავშირებით კომენტარი გააკეთა ჯანდაცვის მინისტრმა ეკატერინე ტიკარაძემაც. მისი თქმით, პირველადი მოკვლევით, პირდაპირი კავშირი აცრასა და გარდაცვალებას შორის დადგენილი არ არის.

ექიმის გარდაცვალებამ, შესაძლოა, კიდევ უფრო იმოქმედოს ქვეყანაში ვაქცინაციის პროცესზე, რომელიც არცთუ აქტიურად მიმდინარეობს. ჯერ კიდევ უცნობია ახალციხეში 27 წლის მედდის გარდაცვალებაზე სასამართლო–სამედიცინო დასკვნა, რომელიც 19 მარტს AstraZeneca–ს პრეპარატით აცრის შემდეგ გარდაიცვალა. ექიმების განცხადებით, მას ანაფილაქსიური შოკი განუვითარდა.

მთავარი თემები