ქართულ–უკრაინული ურთიერთობები
თბილისი, 22 თებერვალი — Sputnik. 2026 წლის იანვარში საქართველოსა და რუსეთს შორის საქონელბრუნვა, 2025 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, დაახლოებით 3,9%-ით შემცირდა და 2,4 მლრდ დოლარი შეადგინა, ნათქვამია საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატის" მასალებში.„საქსტატის“ მონაცემებით, რუსეთი საქართველოს ძირითადი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნების სამეულში შედის, მეზობელი ქვეყნის წილმა საქართველოს საგარეო ბრუნვაში 2026 წლის პირველ თვეში 12,1% შეადგინა.მიმდინარე წლის დასაწყისიდან საქართველოდან რუსეთში გაიტანეს 9,6 ათასი ტონა მინერალური და მტკნარი წყალი, დაახლოებით 3 ათასი ტონა ნატურალური ყურძნის ღვინო, 2,4 ათასი სპირტიანი სასმელები, 2,3 ათასი ტონა ციტრუსი, ასევე 423,1 ათასი ტონა ხილი.რუსეთი საქართველოში მარცვლეულის და ნავთობპროდუქტების ყველაზე მსხვილ იმპორტიორად რჩება. სტატისტიკის თანახმად, მიმდინარე წლის იანვარში მეზობელი ქვეყნიდან შემოვიდა 22,3 ათასი ტონა ხორბალი და მესლინი.რუსეთიდან ასევე შემოვიდა 43,5 ათასი ტონა ნავთობი და ნავთობპროდუქტები, 40 ათასი ტონა ნედლი ნავთობი და ნავთობპროდუქტები, ასევე 6,9 ათასი ტონა ნახშირწყალბადების სულფირებული წარმოებულები.2025 წელს საქართველოსა და რუსეთს შორის საქონელბრუნვა, 2024 წელთან შედარებით, დაახლოებით 6,3%-ით გაიზარდა და 2,7 მლრდ დოლარი შეადგინა. ამასთან, შარშან საქართველოდან რუსეთში ექსპორტი გაიზარდა 10,3%-ით, რუსეთიდან საქართველოში იმპორტი კი გაიზარდა 6,3%-ით.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e7/09/09/282112163_171:0:2902:2048_1920x0_80_0_0_7761fb0f343086b4840794039ca6b648.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქსტატი, საქართველოს ეკონომიკა, სტატისტიკა, ქართულ–უკრაინული ურთიერთობები, ახალი ამბები
მეზობელი ქვეყნის წილმა საქართველოს საგარეო ბრუნვაში 2026 წლის პირველ თვეში 12,1% შეადგინა.
თბილისი, 22 თებერვალი — Sputnik. 2026 წლის იანვარში საქართველოსა და რუსეთს შორის საქონელბრუნვა, 2025 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, დაახლოებით 3,9%-ით შემცირდა და 2,4 მლრდ დოლარი შეადგინა, ნათქვამია საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატის" მასალებში.
„საქსტატის“ მონაცემებით, რუსეთი საქართველოს ძირითადი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნების სამეულში შედის, მეზობელი ქვეყნის წილმა საქართველოს საგარეო ბრუნვაში 2026 წლის პირველ თვეში 12,1% შეადგინა.
მიმდინარე წლის დასაწყისიდან საქართველოდან რუსეთში გაიტანეს 9,6 ათასი ტონა მინერალური და მტკნარი წყალი, დაახლოებით 3 ათასი ტონა ნატურალური ყურძნის ღვინო, 2,4 ათასი სპირტიანი სასმელები, 2,3 ათასი ტონა ციტრუსი, ასევე 423,1 ათასი ტონა ხილი.
რუსეთი საქართველოში მარცვლეულის და ნავთობპროდუქტების ყველაზე მსხვილ იმპორტიორად რჩება. სტატისტიკის თანახმად, მიმდინარე წლის იანვარში მეზობელი ქვეყნიდან შემოვიდა 22,3 ათასი ტონა ხორბალი და მესლინი.
რუსეთიდან ასევე შემოვიდა 43,5 ათასი ტონა ნავთობი და ნავთობპროდუქტები, 40 ათასი ტონა ნედლი ნავთობი და ნავთობპროდუქტები, ასევე 6,9 ათასი ტონა ნახშირწყალბადების სულფირებული წარმოებულები.
2025 წელს საქართველოსა და რუსეთს შორის საქონელბრუნვა, 2024 წელთან შედარებით, დაახლოებით 6,3%-ით გაიზარდა და 2,7 მლრდ დოლარი შეადგინა. ამასთან, შარშან საქართველოდან რუსეთში ექსპორტი გაიზარდა 10,3%-ით, რუსეთიდან საქართველოში იმპორტი კი გაიზარდა 6,3%-ით.