© Government of Georgiaმაკა ბოჭორიშვილი
მაკა ბოჭორიშვილი - Sputnik საქართველო, 1920, 22.02.2026
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, „ვერცერთი მარშრუტი ვერ შეცვლის საქართველოს“.
თბილისი, 22 თებერვალი - Sputnik. ზოგიერთი პოლიტიკოსი ცდილობს სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ურთიერთობების გამოყენებას და საქართველოს სტრატეგიული ფუნქციის დაკნინებას, რომელსაც ვერც ერთი გზა ვერ შეცვლის, განაცხადა საგარეო საქმეთა მინისტრმა მაკა ბოჭორიშვილმა.
მისი თქმით, ახალი გზები მხოლოდ გაზრდის რეგიონის მნიშვნელობას დაკავშირებადობის თვალსაზრისით, რადგანაც ეს კარგია რეგიონისთვის.
„მე აქ ნამდვილად ვერ ვხედავ რაიმე რისკს. საქართველო რუკიდან არ გაქრება. უბრალოდ, დღეს ისინი, ვინც კავშირებზე საუბრობენ, საქართველოს ევროპის მთავარ დამაკავშირებელ რგოლად არ ახსენებენ და ეს მათ კომპეტენციას ეჭვქვეშ აყენებს“, - განაცხადა ბოჭორიშვილმა ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერში.
როგორც ბოჭორიშვილმა აღნიშნა, თბილისი საქართველოს გავლით მშენებარე ახალ გზას არ განიხილავს როგორც კონკურენტუნარიანს.
„ახალი მიმართულებების გაჩენის მიუხედავად, საქართველო უცვლელად ინარჩუნებს თავის სტრატეგიულ მნიშვნელობას გლობალურ გეოპოლიტიკურ რუკაზე“, - განაცხადა მინისტრმა.
როგორც ბოჭორიშვილმა აღნიშნა, დასავლეთსა და აღმოსავლეთს შორის ტვირთბრუნვის გათვალისწინებით სამი ან ოთხი ახალი მარშრუტის დამატება საკმარისი არ იქნება.