საქართველომ რუსეთში კარტოფილის ექსპორტი განაახლა
გასული წლის პირველ ნახევარში მიწოდების საშუალოთვიურმა მოცულობამ 3,4 მლნ დოლარი შეადგინა. 22.02.2026-ს, Sputnik საქართველო
2026-02-22T19:00+0400
თბილისი, 22 თებერვალი — Sputnik. ექვსთვიანი პაუზის შემდეგ საქართველოდან რუსეთში კარტოფილის ექსპორტი განახლდა, ნათქვამია სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატის" მასალებში.უწყების ცნობით, მიმდინარე წლის იანვარში საქართველოდან რუსეთში 15 ათასი დოლარის ღირებულების კარტოფილი შევიდა.პროდუქციის ექსპორტი გასული წლის ივლისში, ცხრათვიანი უწყვეტი შესყიდვების შემდეგ, შეჩერდა - აღნიშნული მოცულობა 2022 წლის აგვისტოს შემდეგ ყველაზე მინიმალურია.გასული წლის პირველ ნახევარში მიწოდების საშუალოთვიურმა მოცულობამ 3,4 მლნ დოლარი შეადგინა.მიმდინარე წლის იანვარში საქართველოდან კარტოფილის ექსპორტის მთლიანმა მოცულობამ 951,2 ათასი დოლარი შეადგინა - 2,9-ჯერ მეტი დეკემბრის მაჩვენებელზე და 4,8-ჯერ ნაკლები გასული წლის იანვრის მაჩვენებელზე.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/23405/30/234053004_83:0:1416:1000_1920x0_80_0_0_4887ee7830355678c2ab14d914c40a42.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, რუსეთი, ქართულ–რუსული ურთიერთობები, საქართველოს სოფლის მეურნეობა, სტატისტიკა, საქსტატი, საქართველოს ეკონომიკა, ახალი ამბები
გასული წლის პირველ ნახევარში მიწოდების საშუალოთვიურმა მოცულობამ 3,4 მლნ დოლარი შეადგინა.
თბილისი, 22 თებერვალი — Sputnik. ექვსთვიანი პაუზის შემდეგ საქართველოდან რუსეთში კარტოფილის ექსპორტი განახლდა, ნათქვამია სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის „საქსტატის" მასალებში.
უწყების ცნობით, მიმდინარე წლის იანვარში საქართველოდან რუსეთში 15 ათასი დოლარის ღირებულების კარტოფილი შევიდა.
პროდუქციის ექსპორტი გასული წლის ივლისში, ცხრათვიანი უწყვეტი შესყიდვების შემდეგ, შეჩერდა - აღნიშნული მოცულობა 2022 წლის აგვისტოს შემდეგ ყველაზე მინიმალურია.
მიმდინარე წლის იანვარში საქართველოდან კარტოფილის ექსპორტის მთლიანმა მოცულობამ 951,2 ათასი დოლარი შეადგინა - 2,9-ჯერ მეტი დეკემბრის მაჩვენებელზე და 4,8-ჯერ ნაკლები გასული წლის იანვრის მაჩვენებელზე.