ქართულ–რუსული ურთიერთობები
თბილისი, 20 თებერვალი — Sputnik. საქართველოს საბაჟო მონაცემების თანახმად, 2025 წელს რუსეთმა საქართველოში 2,7 მლნ დოლარის ღირებულების ლუდის ექსპორტი განახორციელა, რაც ქვეყნებს შორის ორმხრივ ვაჭრობაში ახალი რეკორდია.უწყების ცნობით, ექსპორტი ერთი მეოთხედით გაიზარდა. ამასთან, გადაზიდვების მოცულობამ რეკორდულ 3,1 ათას ტონას მიაღწია - გასულ წელს აღნიშნული მაჩვენებელი 2,6 ათასი ტონა იყო.თავის მხრივ, საქართველომ გასულ წელს რუსეთის ბაზარზე 1 მლნ დოლარის ღირებულების ლუდი შეიტანა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე ორჯერ მეტია. ექსპორტი 1,8-ჯერ გაიზარდა და 854.6 ტონას მიაღწია. ქართული ლუდის იმპორტის დაახლოებით 16% რუსეთის ბაზარზე მოდის. ყაზახეთმა ოდნავ მეტი (18%) გავიდა, ქართული წარმოების ლუდის მნიშვნელოვანი იმპორტი ასევე განხორციელდა სომხეთში, ისრაელსა და აზერბაიჯანში.ქართული კომპანიების მიერ რუსეთში ექსპორტირებულ სხვა ალკოჰოლურ სასმელებს შორის ღვინოც იყო. იმპორტის ჯამურმა მოცულობამ 170,7 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წელთან შედარებით 6,5%-ით ნაკლებია.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/23686/89/236868987_279:0:4723:3333_1920x0_80_0_0_810cdcd1893753ce737b70f7d6fbc744.jpgSputnik საქართველო