საქართველოს სოფლის მეურნეობა
თბილისი, 21 თებერვალი – Sputnik. ბოლო რვა წლის განმავლობაში „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ფარგლებში, საქართველოში 50 ათასზე მეტი კრედიტი გაიცა, რომლის ჯამურმა ოდენობამ 8,2 მლრდ ლარი შეადგინა, ნათქვამია სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აქტიურად მუშაობს სოფლის მეურნეობის განვითარებაზე და ამისათვის ფერმერების დახმარების პროგრამებს ახორციელებს. ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური პროგრამა „შეღავათიანი აგროკრედიტია“, რომელიც ქვეყანაში 2013 წლის მარტიდან ხორციელდება. ამ დროისთვის კრედიტს 14 ფინანსური ორგანიზაცია გასცემს.„შეღავათიანი აგროკრედიტის“ ძირითადი მიზანია სოფლის მეურნეობაში პირველადი წარმოების, გადამუშავებისა და შენახვა-რეალიზაციის საწარმოო პროცესების გაუმჯობესება ფერმერებისა და სოფლის მეურნეობით დაკავებული მეწარმეებისთვის – იაფი, გრძელვადიანი და ხელმისაწვდომი სახსრებით უზრუნველყოფის გზით.აგროკრედიტით სარგებლობა შეუძლიათ საქართველოს მოქალაქე ფიზიკურ პირებს, საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებულ ინდივიდუალურ მეწარმეებსა და საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებულ იურიდიულ პირებს (გარდა სახელმწიფო/მუნიციპალური საწარმოებისა).აგროკრედიტის პროგრამის ფარგლებში ხორციელდება პროგრამა „დარგე მომავალი", რომელიც სახელმწიფოს მხრიდან ხეხილის ბაღების განახლება-გაშენებისთვის ფერმერების მიერ ნერგების შეძენის დაფინანსებას ითვალისწინებს.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e5/04/1b/251586430_45:0:1485:1080_1920x0_80_0_0_dd907a8cc5c673d89e90564c1176d2e8.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, საქართველოს სოფლის მეურნეობა, საქართველოს ეკონომიკა, ახალი ამბები
ამ დროისთვის კრედიტს 14 ფინანსური ორგანიზაცია გასცემს.
თბილისი, 21 თებერვალი – Sputnik. ბოლო რვა წლის განმავლობაში „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ფარგლებში, საქართველოში 50 ათასზე მეტი კრედიტი გაიცა, რომლის ჯამურმა ოდენობამ 8,2 მლრდ ლარი შეადგინა, ნათქვამია სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აქტიურად მუშაობს სოფლის მეურნეობის განვითარებაზე და ამისათვის ფერმერების დახმარების პროგრამებს ახორციელებს. ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური პროგრამა „შეღავათიანი აგროკრედიტია“, რომელიც ქვეყანაში 2013 წლის მარტიდან ხორციელდება. ამ დროისთვის კრედიტს 14 ფინანსური ორგანიზაცია გასცემს.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის“ ძირითადი მიზანია სოფლის მეურნეობაში პირველადი წარმოების, გადამუშავებისა და შენახვა-რეალიზაციის საწარმოო პროცესების გაუმჯობესება ფერმერებისა და სოფლის მეურნეობით დაკავებული მეწარმეებისთვის – იაფი, გრძელვადიანი და ხელმისაწვდომი სახსრებით უზრუნველყოფის გზით.
აგროკრედიტით სარგებლობა შეუძლიათ საქართველოს მოქალაქე ფიზიკურ პირებს, საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებულ ინდივიდუალურ მეწარმეებსა და საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად რეგისტრირებულ იურიდიულ პირებს (გარდა სახელმწიფო/მუნიციპალური საწარმოებისა).
აგროკრედიტის პროგრამის ფარგლებში ხორციელდება პროგრამა „დარგე მომავალი", რომელიც სახელმწიფოს მხრიდან ხეხილის ბაღების განახლება-გაშენებისთვის ფერმერების მიერ ნერგების შეძენის დაფინანსებას ითვალისწინებს.