თბილისის საქალაქო სასამართლო
თბილისი, 21 თებერვალი - Sputnik. თბილისის საქალაქო სასამართლომ სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისთვის საფრთხის შემცველი ფალსიფიცირებული თევზის კონსერვების წარმოება-გასაღების ფაქტზე დაკავებულ „კულასა“ და „ბატონოს“ დამფუძნებელ ივანე გოგლიძეს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეეფარდა.გოგლიძე საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებმა გუშინ, 20 თებერვალს დააკავეს.სასამართლო პროცესზე დაცვის მხარემ მისი 500 000-ლარიანი გირაოს სანაცვლოდ გათავისუფლების შუამდგომლობა დააყენა, თუმცა მოსამართლემ აღნიშნული არ დააკმაყოფილა.ადვოკატ კახა წერეთლის განცხადებით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფი ბრალს არ ეთანხმება.გამოძიების ვერსიით, ბრალდებულმა სახელმწიფო ტენდერის საფუძველზე გაფორმებული ხელშეკრულების ფარგლებში 2025 წელს 380.792 ლარის ღირებულების 24 ტონაზე მეტი თევზის კონსერვი მიაწოდა სასაზღვრო პოლიციასა და შპს „სახელმწიფო კვებით უზრუნველყოფას“. აღნიშნული პროდუქცია განკუთვნილი იყო საქართველოს შინაგან საქმეთა და თავდაცვის სამინისტროების თანამშრომელთა კვებისთვის.სამართალდამცველებმა 17, 2 ათასი ერთეული ფალსიფიცირებული თევზის კონსერვი ამოიღეს. ასევე დადგინდა, რომ პროდუქციის დამზადებისა და ნედლეულის შენახვის პირობები კრიტიკულად არ შეესაბამებოდა სურსათის უსაფრთხოების მოთხოვნებს.გოგლიძეს ბრალდება სსკ-ის 197-ე მუხლის მესამე ნაწილით წარედგინა, რაც საკვები პროდუქტის ფალსიფიკაციას გულისხმობს, რასაც შეეძლო საფრთხე შეექმნა ადამიანის სიცოცხლისთვის და ჯანმრთელობისთვის. აღნიშნული ქმედება სასჯელის სახედ და ზომად 5 - დან 7- წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.