© photo: Sputnik / Alexander Kondratyuk / გადასვლა მედიაბანკშირკინიგზა
რკინიგზა - Sputnik საქართველო, 1920, 21.02.2026
საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი უსაფრთხო, საიმედო და კონკურენტუნარიანი სატრანსპორტო მარშრუტების განვითარებაა.
თბილისი, 21 თებერვალი — Sputnik. საქართველომ აზერბაიჯანიდან სომხეთში ნავთობპროდუქტების ტრანსპორტირებისთვის სიმბოლური ფასი დააწესა, ნათქვამია საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს განცხადებაში.
2025 წლის დეკემბრის დასაწყისში საქართველომ უზრუნველყო აზერბაიჯანიდან თავისი ტერიტორიის გავლით სომხეთში ნავთობის ერთჯერადად, უფასო ტრანზიტი, შემდეგი პარტია სტანდარტული ტარიფით გადაიტანეს, რამაც სომხეთში უკმაყოფილება გამოიწვია.
ტარიფების თემა საქართველოს ეკონომიკის მინისტრ მარიამ ქვრივიშვილსა და სომხეთის ტერიტორიული ადმინისტრირებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრ დავით ხუდატიანს შორის ერევანში გამართულ შეხვედრაზე მსჯელობის მთავარი საგანი გახდა.
ხუდატიანმა ქართველ კოლეგას მადლობა გადაუხადა საქართველოს მთავრობის მეგობრული გადაწყვეტილებისთვის, რომლის თანახმადაც აზერბაიჯანიდან სომხეთში ნავთობპროდუქტების ტრანსპორტირებაზე სიმბოლური ტარიფის დაწესდა.
შეხვედრაზე ასევე აღინიშნა, რომ ორივე ქვეყანა განსაკუთრებულ ყურადღებას აქცევს სატვირთო და სამგზავრო გადაზიდვების განვითარებას.
ქართულმა მხარემ ინფორმაცია წარადგინა საქართველოში მიმდინარე მსხვილი სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურული პროექტების შესახებ, რომელთა სრული განხორციელება მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს ორ ქვეყანას შორის კავშირს, სომხეთიდან საქონლის ტრანზიტს და გააძლიერებს საქართველოს, როგორც რეგიონული სატრანსპორტო ჰაბის ფუნქციას.
აღინიშნა, რომ საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი უსაფრთხო, საიმედო და კონკურენტუნარიანი სატრანსპორტო მარშრუტების განვითარებაა.