© photo: Sputnikმამაკაცი კაფეში
მამაკაცი კაფეში - Sputnik საქართველო, 1920, 21.02.2026
გაზაფხულიდან უცხო ქვეყნის მოქალაქეს საქართველოში სამუშაოდ სპეციალური ნებართვა დასჭირდება, რომელიც სამუშაო ბინადრობის ნებართვის მიღების საფუძველი გახდება
თბილისი, 21 თებერვალი — Sputnik. საქართველოს მთავრობამ 2026 წლის 1-ელი მარტიდან სპეციალური დადგენილებით ქვეყანაში სრულად შეზღუდა რიგ პროფესიებში უცხო ქვეყნის მოქალაქეების დასაქმება.
ამგვარად, 1-ელი მარტიდან უცხო ქვეყნის მოქალაქეს საქართველოში სამუშაოდ სპეციალური ნებართვა დასჭირდება, რომელიც სამუშაო ბინადრობის ნებართვის მიღების საფუძველი გახდება. ამ მომენტიდან ასევე ამოქმედდება შეზღუდვები გარკვეულ პროფესიებში დასაქმებაზე.
კერძოდ, უცხოელებს სრულად აეკრძალებათ დასაქმება საკურიერო გადაზიდვებზე, მგზავრების გადაყვანაზე, მათ შორის ტაქსით, ასევე ტურისტული გიდების მომსახურების სფეროში.
ამასთან, საუბარია არა მხოლოდ შრომით, არამედ ამ სექტორში სამეწარმეო საქმიანობაზეც. თუმცა, გამცილებლებად, მათ შორის მოთხილამურე გიდებად 2026 წელს მუშაობის უფლება მხოლოდ 200 ადამიანს ექნება.
სხვა სფეროებში უცხო ქვეყნის მოქალაქის დასასაქმებლად, ადგილობრივი დამსაქმებელი ვალდებულია შრომითი საქმიანობის უფლების მოპოვებისთვის განაცხადის გაკეთებამდე არანაკლებ 10 სამუშაო დღით ადრე შრომის ბაზრის მართვის საინფორმაციო სისტემაში www.worknet.moh.gov.ge განათავსოს ინფორმაცია იმ ვაკანტური სამუშაო პოზიციის თაობაზე, რომელზეც აპირებს დაასაქმოს შრომითი იმიგრანტი.
იმ შემთხვევაში, თუ შრომის ბაზრის მართვის საინფორმაციო სისტემა 10 სამუშაო დღის ვადაში ვერ უზრუნველყოფს ადგილობრივი დამსაქმებლის მიერ განთავსებული ვაკანსიის მოთხოვნების შესაბამისი კანდიდატურების მოძიებასა და დამსაქმებლისთვის მიწოდებას, ადგილობრივი დამსაქმებელი შრომითი იმიგრანტისთვის შრომითი საქმიანობის უფლების მოპოვების მიზნით განცხადებით მიმართავს სააგენტოს.
ამასთან, თუ ადგილობრივი დამსაქმებელი უარს იტყვის სააგენტოს მიერ შეთავაზებული კანდიდატის მიღებაზე, იგი ვალდებულია შერჩევის პროცესის დასრულებიდან 3 სამუშაო დღის ვადაში ელექტრონული ფორმით აცნობოს სააგენტოს ამის შესახებ და დაასაბუთოს მისთვის შეთავაზებული კანდიდატურების დასაქმებაზე უარის თქმის მიზეზი.
სააგენტო ადგილობრივი დამსაქმებლის განაცხადის მიღებიდან 3 სამუშაო დღის ვადაში განიხილავს ადგილობრივი დამსაქმებლის მიერ წარმოდგენილ მიზეზებს, მიიღებს გადაწყვეტილებას შრომითი საქმიანობის უფლების მოსაპოვებლად პროცესის გაგრძელების/შეწყვეტის თაობაზე და მიღებულ გადაწყვეტილებას ელექტრონული ფორმით აცნობებს დამსაქმებელს.
მხოლოდ სააგენტოს დადებითი გადაწყვეტილების შემთხვევაში შეეძლება ადგილობრივ დამსაქმებელს უცხო ქვეყნის მოქალაქე დაიქირავოს და დაარეგისტრიროს.