სოციალური სფერო საქართველოში
ამის მიღწევას ხელისუფლება ეკონომიკური ზრდის მაღალი ტემპების ხარჯზე გეგმავს. ამასთან, მთავრობა უახლოესი 3 წლის განმავლობაში უმუშევრობის 4%-მდე შემცირებას გეგმავს. თუმცა, მიუხედავად ეკონომიკური თავისუფლების მაღალი მაჩვენებლებისა, სოციალური სამართლიანობის სფეროში ჯერჯერობით სერიოზული პრობლემებია - ესაა შემოსავლების უთანასწორობა, მაღალი უმუშევრობა და ხარისხიან სოციალურ მომსახურებაზე შეზღუდული წვდომა.ეს პრობლემა განსაკუთრებით მწვავედ დგას რეგიონებში, სადაც ცხოვრების დონე დიდ ქალაქებთან შედარებით დაბალია. სოფლად მაცხოვრებლებისთვის ხარისხიანი განათლების მიღება უფრო რთულია, მძიმე მდგომარეობაა ასევე სოციალური დახმარებისა და პროფესიონალური სამედიცინო მომსახურების მიღების მხრივ.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07ea/02/14/297246174_161:0:1121:720_1920x0_80_0_0_9ab218e73773972fbc29ac572ac2a5fb.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, მულტიმედია, ვიდეო, სოციალური სფერო საქართველოში, видео
საქართველოს პრემიერმა ირაკლი კობახიძემ სიღარიბის დაძლევა მთავრობის უმნიშვნელოვანეს ამოცანად დაასახელა. 2028 წლისთვის ხელისუფლებამ სიღარიბის დონის 4%-იან ნიშნულამდე დაწევის და საშუალო ხელფასის 3500 ლარამდე გაზრდის პირობა დადო.
ამის მიღწევას ხელისუფლება ეკონომიკური ზრდის მაღალი ტემპების ხარჯზე გეგმავს. ამასთან, მთავრობა უახლოესი 3 წლის განმავლობაში უმუშევრობის 4%-მდე შემცირებას გეგმავს. თუმცა, მიუხედავად ეკონომიკური თავისუფლების მაღალი მაჩვენებლებისა, სოციალური სამართლიანობის სფეროში ჯერჯერობით სერიოზული პრობლემებია - ესაა შემოსავლების უთანასწორობა, მაღალი უმუშევრობა და ხარისხიან სოციალურ მომსახურებაზე შეზღუდული წვდომა.
ეს პრობლემა განსაკუთრებით მწვავედ დგას რეგიონებში, სადაც ცხოვრების დონე დიდ ქალაქებთან შედარებით დაბალია. სოფლად მაცხოვრებლებისთვის ხარისხიანი განათლების მიღება უფრო რთულია, მძიმე მდგომარეობაა ასევე სოციალური დახმარებისა და პროფესიონალური სამედიცინო მომსახურების მიღების მხრივ.