სოციალური სფერო საქართველოში
თბილისი, 18 თებერვალი — Sputnik. 2020 წელს, კოვიდპანდემიის დროს სოციალური დახმარების მიმღებთა რაოდენობა მკვეთრად გაიზარდა, ახლა კი დახმარების მიმღებთა შორის 8%-ს სიღარიბეზე უკეთესი მაჩვენებელი აქვს, განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში ინტერპელაციის ფორმატში გამოსვლისას. პრემიერი კობახიძე პარლამენტში ფრაქცია „ქართულმა ოცნებამ“ მიგრაციის საკითხებთან დაკავშირებით მიიწვია. მთავრობის მეთაურმა სიტყვით გამოსვლისას ყურადღება გაამახვილა სოციალური დახმარების სისტემაზეც და აღნიშნა, რომ სოციალური შემწეობის მიმღებთა ბაზა საჭიროებს გადახედვასა და განახლებას. პრემიერის ინფორმაციით, პირველადი ანალიზით გამოვლინდა, რომ სოციალური დახმარების მიმღები 700 ათასზე მეტი ადამიანიდან დაახლოებით 8% შეძლებულია. მისი თქმით, სოციალური შემწეობის მიმღებთა ბაზის განახლების საკითხი მთავრობის ერთ-ერთ პრიორიტეტად სახელდება. ბოლო მონაცემებით, ქვეყანაში საარსებო შემწეობას 700 ათასზე მეტი ადამიანი იღებს. 2024 წელს საქართველოში სოციალურად დაუცველ პირთა რაოდენობა მთლიანი მოსახლეობის 18,1%-ს შეადგენდა, 2020 წელს კი ეს მაჩვენებელი 13% იყო. სოციალურად დაუცველი მოქალაქეების ფინანსური დახმარების მოცულობა დამოკიდებულია რეიტინგულ ქულაზე – რაც უფრო ხელმოკლეა ოჯახი, მით უფრო დაბალია ქულა. დახმარების თანხა მერყეობს 10-დან 60 ლარამდე ოჯახის თითოეულ წევრზე. 2022 წლის 1-ელი ივნისიდან სოციალურად დაუცველი ოჯახები თითოეულ ბავშვზე ყოველთვიურად 200 ლარის ოდენობის დახმარებას იღებენ.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e9/06/1c/293953546_43:0:2006:1472_1920x0_80_0_0_95905b891322660d966985abcafbafb3.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქართველოს პრემიერ–მინისტრი, საქართველოს პარლამენტი, სოციალური სფერო საქართველოში, ახალი ამბები
პრემიერის განცხადებით, სოციალური შემწეობის მიმღებთა ბაზის განახლების საკითხი მთავრობის ერთ-ერთ პრიორიტეტად სახელდება.
თბილისი, 18 თებერვალი — Sputnik. 2020 წელს, კოვიდპანდემიის დროს სოციალური დახმარების მიმღებთა რაოდენობა მკვეთრად გაიზარდა, ახლა კი დახმარების მიმღებთა შორის 8%-ს სიღარიბეზე უკეთესი მაჩვენებელი აქვს, განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში ინტერპელაციის ფორმატში გამოსვლისას.
პრემიერი კობახიძე პარლამენტში ფრაქცია „ქართულმა ოცნებამ“ მიგრაციის საკითხებთან დაკავშირებით მიიწვია. მთავრობის მეთაურმა სიტყვით გამოსვლისას ყურადღება გაამახვილა სოციალური დახმარების სისტემაზეც და აღნიშნა, რომ სოციალური შემწეობის მიმღებთა ბაზა საჭიროებს გადახედვასა და განახლებას.
„რა თქმა უნდა, სოციალური შემწეობის მიმღებთა ბაზა საჭიროებს გადახედვას, რაც 2020 წლის შემდეგ არსებითად არ მომხდარა. არ შეიძლება გაიზარდოს სოციალური დახმარების მიმღებთა რაოდენობა იმ პირობებში, როდესაც სიღარიბე არის განახევრებული“, - განაცხადა კობახიძემ.
პრემიერის ინფორმაციით, პირველადი ანალიზით გამოვლინდა, რომ სოციალური დახმარების მიმღები 700 ათასზე მეტი ადამიანიდან დაახლოებით 8% შეძლებულია. მისი თქმით, სოციალური შემწეობის მიმღებთა ბაზის განახლების საკითხი მთავრობის ერთ-ერთ პრიორიტეტად სახელდება.
ბოლო მონაცემებით, ქვეყანაში საარსებო შემწეობას 700 ათასზე მეტი ადამიანი იღებს. 2024 წელს საქართველოში სოციალურად დაუცველ პირთა რაოდენობა მთლიანი მოსახლეობის 18,1%-ს შეადგენდა, 2020 წელს კი ეს მაჩვენებელი 13% იყო.
სოციალურად დაუცველი მოქალაქეების ფინანსური დახმარების მოცულობა დამოკიდებულია რეიტინგულ ქულაზე – რაც უფრო ხელმოკლეა ოჯახი, მით უფრო დაბალია ქულა. დახმარების თანხა მერყეობს 10-დან 60 ლარამდე ოჯახის თითოეულ წევრზე. 2022 წლის 1-ელი ივნისიდან სოციალურად დაუცველი ოჯახები თითოეულ ბავშვზე ყოველთვიურად 200 ლარის ოდენობის დახმარებას იღებენ.