© photo: Sputnik / Stringerციხე
ციხე - Sputnik საქართველო, 1920, 18.02.2026
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა გიორგი ბაჩიაშვილი 2025 წლის მაისში დაააკვა.
თბილისი, 18 თებერვალი — Sputnik. „თანაინვესტირების ფონდის" ყოფილმა გენერალურმა დირექტორმა გიორგი ბაჩიაშვილმა საპატიმრო დატოვა, აღნიშნული ინფორმაცია ბაჩიაშვილის ადვოკატმა ლევან მახარაშვილმა დაუდასტურა.
ადვოკატის განცხადებით, გიორგი ბაჩიაშვილს დაეკისრა ჯარიმა 50 ათასი ლარის ოდენობით და ერთი წელი პირობითი.
საქართველოს პროკურატურის განცხადებით, ბაჩიაშვილმა სრულად აღიარა დანაშაული ყველა სისხლის სამართლის საქმეზე და აანაზღაურა ზიანი.
„მან ( ბაჩიაშვილმა - რედ.) სრულად აღიარა დანაშაული ყველა სისხლის სამართლის საქმეზე, ასევე სრულად ითანამშრომლა გამოძიებასთან - აანაზღაურა ზიანი, რისთვისაც გაუფორმდა საპროცესო შეთანხმება ჯარიმასა და პირობით მსჯავრზე“, - განაცხადეს უწყებაში.
სასამართლო პროცესის დროს დადგინდა, რომ 8,986.86 ბიტკოინის უკანონოდ მითვისების შემდეგ, გიორგი ბაჩიაშვილმა პირადად და მასთან დაკავშირებული პირების ან კომპანიების მეშვეობით შეიძინა სხვადასხვა აქტივები, რითაც უკანონოდ მითვისებული კრიპტოვალუტა გაათეთრა.
ასევე დადგინდა, რომ განაჩენის გამოცხადებამდე ბაჩიაშვილმა ავტომობილში სპეციალურად მოწყობილი სამალავით, სასაზღვრო-გამშვები პუნქტის გვერდის ავლით ფარულად გადაკვეთა საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი, ამის შემდეგ კი სომხეთის სასაზღვრო-გამშვებ პუნქტზე მან წარადგინა რუსეთის მოქალაქეობის დამადასტურებელი კიდევ ერთი პასპორტი და გადაკვეთა საზღვარი.