S&P Global Ratings: საქართველოს საბანკო სისტემა რეგიონში მოწინავეა
სარეიტინგო სააგენტოს მოლოდინია, რომ საქართველო, როგორც ნოვატორი რეგიონში, ევროდირექტივასთან კიდევ უფრო დააახლოებს ბანკების რეზოლუციის ჩარჩოს, რომელიც არსებითად... 17.02.2026-ს, Sputnik საქართველო
2026-02-17T11:35+0400
თბილისი, 17 თებერვალი — Sputnik. საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო S&P Global Ratings-ის შეფასებით, საქართველოს საბანკო სექტორის რეგულირება და ზედამხედველობა რეგიონში მოწინავეა, იუწყება საქართველოს ეროვნული ბანკი.S&P Global Ratings-მა საბანკო სექტორის რისკის შეფასების მიმოხილვა გამოაქვეყნა, რომელშიც ცენტრალური აზიისა და კავკასიის რეგიონის საბანკო ინდუსტრიის არსებული ტენდენციები, ძლიერი და სუსტი მხარეები, გამოწვევები, ინდუსტრიის რისკები და მაკროეკონომიკური რისკებია შეფასებული.S&P Global Ratings-ის შეფასებით, პორტფელში IFRS Stage 3 სესხების წილის მიხედვით, ქართული ბანკების აქტივების ხარისხი საუკეთესოა რეგიონში, ხოლო საკრედიტო რისკის ხარჯი მინიმალური.სარეიტინგო სააგენტო S&P მოლოდინია, რომ საქართველო, როგორც ნოვატორი რეგიონში, ევროდირექტივასთან კიდევ უფრო დააახლოებს ბანკების რეზოლუციის ჩარჩოს, რომელიც არსებითად ევროკავშირში მოქმედ დირექტივას (BRRD) ეფუძნება.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/24499/42/244994215_340:0:3069:2047_1920x0_80_0_0_ddfbfffc5b3e366ecc8dbfc18b43f455.jpgSputnik საქართველო
სარეიტინგო სააგენტოს მოლოდინია, რომ საქართველო, როგორც ნოვატორი რეგიონში, ევროდირექტივასთან კიდევ უფრო დააახლოებს ბანკების რეზოლუციის ჩარჩოს, რომელიც არსებითად ევროკავშირში მოქმედ დირექტივას (BRRD) ეფუძნება.
თბილისი, 17 თებერვალი — Sputnik. საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო S&P Global Ratings-ის შეფასებით, საქართველოს საბანკო სექტორის რეგულირება და ზედამხედველობა რეგიონში მოწინავეა, იუწყება საქართველოს ეროვნული ბანკი.
S&P Global Ratings-მა საბანკო სექტორის რისკის შეფასების მიმოხილვა გამოაქვეყნა, რომელშიც ცენტრალური აზიისა და კავკასიის რეგიონის საბანკო ინდუსტრიის არსებული ტენდენციები, ძლიერი და სუსტი მხარეები, გამოწვევები, ინდუსტრიის რისკები და მაკროეკონომიკური რისკებია შეფასებული.
„ეკონომიკასა და საბანკო სექტორში არსებული რისკების საერთო შეფასებით, საქართველო ქვეყნების მე-7 ჯგუფში მოხვდა, რაც ყაზახეთთან ერთად საუკეთესოა რეგიონში“, - ნათქვამია ანგარიშში.
S&P Global Ratings-ის შეფასებით, პორტფელში IFRS Stage 3 სესხების წილის მიხედვით, ქართული ბანკების აქტივების ხარისხი საუკეთესოა რეგიონში, ხოლო საკრედიტო რისკის ხარჯი მინიმალური.
სარეიტინგო სააგენტო S&P მოლოდინია, რომ საქართველო, როგორც ნოვატორი რეგიონში, ევროდირექტივასთან კიდევ უფრო დააახლოებს ბანკების რეზოლუციის ჩარჩოს, რომელიც არსებითად ევროკავშირში მოქმედ დირექტივას (BRRD) ეფუძნება.