© POOL / გადასვლა მედიაბანკშიმარკო რუბიო
მარკო რუბიო - Sputnik საქართველო, 1920, 16.02.2026
უკრაინის საკითხზე მოლაპარაკებების მორიგი ეტაპი ჟენევაში 17 და 18 თებერვალს გაიმართება.
თბილისი, 16 თებერვალი – Sputnik. აშშ უკრაინაში კონფლიქტის დარეგულირების მიმართულებით მუშაობას იმ დრომდე გააგრძელებს, სანამ ვაშინგტონის ჩართულობა პოზიტიური რჩება, განაცხადა აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ.
როგორც მან აღნიშნა, როგორც წესი, როდესაც ვინმე ომის დასრულების მცდელობას ახორციელებს, მსოფლიო ამას აპლოდისმენტებით ხვდება, უკრაინაში კონფლიქტი კი ერთ-ერთია იმ მცირერიცხოვან კონფლიქტთაგან, რომლის დასასრულსაც „საერთაშორისო საზოგადოების ზოგიერთი წარმომადგენელი“ გმობს.
„მაგრამ ჩვენ (აშშ - Sputnik) ზუსტად ამას ვცდილობთ. ეს არის ის, რი გაკეთებასაც გავაგრძელებთ მანამ, სანამ ჩვენი ჩართულობა პოზიტიური დარჩება“, - განაცხადა რუბიომ ბუდაპეშტში უნგრეთის პრემიერ-მინისტრ ვიქტორ ორბანთან ერთად გამართულ ერთობლივ პრესკონფერენციაზე.
სამმხრივი მოლაპარაკებები
პირველი სამმხრივი მოლაპარაკებები, რომელშიც რუსეთის, აშშ-ისა და უკრაინის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ, აბუ-დაბიში 23-24 იანვარს, მეორე რაუნდი კი 4-5 თებერვალს გაიმართა. ორივე შეხვედრა დახურულ კარს მიღმა, პრესის მონაწილეობის გარეშე ჩატარდა.
რუბიომ ადრე დაადასტურა, რომ ამერიკული მხრიდან მონაწილეობას მიიღებენ აშშ-ის პრეზიდენტის წარმომადგენელი სტივ უიტკოფი და ამერიკელი ლიდერის სიძე, ჯარედ კუშნერი.
ჟენევაში რუსეთის დელეგაციას პრეზიდენტის თანაშემწე ვლადიმირ მედინსკი უხელმძღვანელებს.
რუსეთის პრეზიდენტის პრეს-მდივნის, დმიტრი პესკოვის თქმით, მოლაპარაკებებზე ყველაზე რთული, მათ შორის ტერიტორიული საკითხები განიხილება.