საქართველოს პრემიერ–მინისტრი
თბილისი, 16 თებერვალი — Sputnik. საქართველოს ხელისუფლება საზოგადოებას აცნობებს, თუ გამართავს მოლაპარაკებებს რუსეთთან აფხაზეთის გავლით სარკინიგზო მიმოსვლის შესაძლო აღდგენის თაობაზე, განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ რუსეთთან სარკინიგზო მიმოსვლის შესაძლო აღდგენასთან დაკავშირებით.მანამდე, რუსეთის ვიცე-პრემიერმა ალექსეი ოვერჩუკმა განაცხადა, რომ რუსეთი საქართველოსთან აფხაზეთის გავლით სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენის საკითხს განიხილავს. როგორც მან განმარტა, აღნიშნული მარშრუტის აღდგენა მნიშვნელოვანია „კავკასიაში სატრანსპორტო-ლოგისტიკური კავშირის გაძლიერების“ კუთხით „ძირითადი ამოცანის“ გადასაჭრელად.რუსული მხარის განცხადების პასუხად „საქართველოს რკინიგზაში“ აღნიშნეს, რომ კომპანია ამ საკითხთან დაკავშირებით რუსეთის ფედერაციასთან არანაირ მოლაპარაკებებს არ აწარმოებს.გარდა ამისა, პრემიერმა კომენტარი გააკეთა რუსეთში, შვეიცარიის საელჩოსთან არსებული საქართველოს ინტერესთა სექციის ხელმძღვანელის თანამდებობაზე საქართველოს განათლების ექს-მინისტრ ალექსანდრე წულაძის დანიშვნასთან დაკავშირებით.წულაძე 2019-2023 წლებში საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობას იკავებდა. 2023-2024 წლებში იყო განათლების მინისტრის პირველი მოადგილე, ხოლო 2024 წლის ოქტომბრიდან 2025 წლის ივნისამდე პერიოდში სამინისტროს ჩაუდგა სათავეში.საქართველოსა და რუსეთს შორის დიპლომატიური ურთიერთობები არ არსებობს. ქართულმა მხარემ ის 2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტის შემდეგ გაწყვიტა, როდესაც მოსკოვმა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის (სამხრეთ ოსეთი) დამოუკიდებლობა აღიარა.საქართველოსა და რუსეთს შორის დიალოგი მხოლოდ ჟენევის დისკუსიებისა და პრაღის რეგულარული შეხვედრების ფარგლებშია შენარჩუნებული, რომლებსაც საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეცწარმომადგენელი გიორგი ქაჯაია და რუსეთის დუმის ფედერაციის საბჭოს წევრი გრიგორი კარასინი მართავენ.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e8/0c/1e/291603775_85:0:1986:1426_1920x0_80_0_0_601a5a95bde0ad812f9b639b88ab09bd.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, რუსეთი, ქართულ–რუსული ურთიერთობები, საქართველოს პრემიერ–მინისტრი, პოლიტიკა საქართველოში, ახალი ამბები
მანამდე, რუსეთის ვიცე-პრემიერმა ალექსეი ოვერჩუკმა განაცხადა, რომ რუსეთი საქართველოსთან აფხაზეთის გავლით სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენის საკითხს განიხილავს.
თბილისი, 16 თებერვალი — Sputnik. საქართველოს ხელისუფლება საზოგადოებას აცნობებს, თუ გამართავს მოლაპარაკებებს რუსეთთან აფხაზეთის გავლით სარკინიგზო მიმოსვლის შესაძლო აღდგენის თაობაზე, განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ რუსეთთან სარკინიგზო მიმოსვლის შესაძლო აღდგენასთან დაკავშირებით.
მანამდე, რუსეთის ვიცე-პრემიერმა ალექსეი ოვერჩუკმა განაცხადა, რომ რუსეთი საქართველოსთან აფხაზეთის გავლით სარკინიგზო მიმოსვლის აღდგენის საკითხს განიხილავს. როგორც მან განმარტა, აღნიშნული მარშრუტის აღდგენა მნიშვნელოვანია „კავკასიაში სატრანსპორტო-ლოგისტიკური კავშირის გაძლიერების“ კუთხით „ძირითადი ამოცანის“ გადასაჭრელად.
„ამ საკითხთან დაკავშირებით არანაირი კომუნიკაცია არ გვქონია. შემიძლია მხოლოდ ეს ვთქვა. თუ ამ საკითხთან დაკავშირებით რაიმე სიახლე იქნება, საზოგადოებას ინფორმაციას თავად მივაწვდით“, - განაცხადა კობახიძემ.
რუსული მხარის განცხადების პასუხად „საქართველოს რკინიგზაში“ აღნიშნეს, რომ კომპანია ამ საკითხთან დაკავშირებით რუსეთის ფედერაციასთან არანაირ მოლაპარაკებებს არ აწარმოებს.
გარდა ამისა, პრემიერმა კომენტარი გააკეთა რუსეთში, შვეიცარიის საელჩოსთან არსებული საქართველოს ინტერესთა სექციის ხელმძღვანელის თანამდებობაზე საქართველოს განათლების ექს-მინისტრ ალექსანდრე წულაძის დანიშვნასთან დაკავშირებით.
„იგი გამოცდილი პოლიტიკოსია, იყო განათლების მინისტრი. ის საერთო ჯამში გამოცდილი ადამიანია... იცით, ჩვენ დიპლომატიური ურთიერთობები არ გვაქვს, მაგრამ გვაქვს სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობები და რუსეთში სექცია ამ მოცემულობის გათვალისწინებით იმუშავებს“, - განაცხადა კობახიძემ.
წულაძე 2019-2023 წლებში საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობას იკავებდა. 2023-2024 წლებში იყო განათლების მინისტრის პირველი მოადგილე, ხოლო 2024 წლის ოქტომბრიდან 2025 წლის ივნისამდე პერიოდში სამინისტროს ჩაუდგა სათავეში.
საქართველოსა და რუსეთს შორის დიპლომატიური ურთიერთობები არ არსებობს. ქართულმა მხარემ ის 2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტის შემდეგ გაწყვიტა, როდესაც მოსკოვმა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის (სამხრეთ ოსეთი) დამოუკიდებლობა აღიარა.
საქართველოსა და რუსეთს შორის დიალოგი მხოლოდ ჟენევის დისკუსიებისა და პრაღის რეგულარული შეხვედრების ფარგლებშია შენარჩუნებული, რომლებსაც საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეცწარმომადგენელი გიორგი ქაჯაია და რუსეთის დუმის ფედერაციის საბჭოს წევრი გრიგორი კარასინი მართავენ.