კობახიძე: ქვეყანაში მოქმედი ექსტრემისტული ძალები არ აღიარებენ ხელისუფლების იურისდიქციას
ოპოზიციის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიასაშუალებების ნაწილი დღემდე არ აღიარებს პარტია „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების და პრეზიდენტ მიხეილ ყაველაშვილის... 16.02.2026-ს, Sputnik საქართველო
2026-02-16T19:00+0400
თბილისი, 16 თებერვალი — Sputnik. ხუთი ქვეყანა არ აღიარებს საქართველოს იურისდიქციას ტერიტორიის 20%-ზე, მაშინ როცა ქვყნის შიგნით არიან ექსტრემისტული ძალები, რომლებიც არ აღიარებენ ხელისუფლების ლეგიტიმურობას ტერიტორიის 100%-ზე, განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებთან.3 თებერვალს, პარლამენტის სხდომაზე „ქართულმა ოცნებამ“ გააჟღერა ინიციატივა, რომელიც ითვალისწინებს სანქციების დაწესებას, მათ შორის სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას დაკისრებას იმ პოლიტიკური ჯგუფების ან აქტივისტების მიმართ, რომლებიც არ აღიარებენ ხელისუფლების ლეგიტიმურობას, ქმნიან პარალელურ სტრუქტურებს და ბოიკოტს უცხადებენ გადაწყვეტილებებს.როგორც პრემიერმა აღნიშნა, როდესაც არჩევნების გაყალბებასთან დაკავშირებით არავითარი მტკიცებულება არ არსებობს და კონსტიტუციური წყობილების წინააღმდეგ საბოტაჟი და ექსტრემიზმი გრძელდება, ამას უნდა დაუპირისპირდეს კანონმდებლობა.კობახიძის თქმით, ოპოზიცია აცხადებდა, რომ 2016, 2020 და 2024 წლების არჩევნები გაყალბებული იყო, თუმცა, საამისო მტკიცებულებები არ წარუდგენიათ. ეუთო/ოდირის დამკვირვებლებმა კი დაადასტურეს, რომ არჩევნები ლეგიტიმური და კონკურენტუნარიანი იყო.ოპოზიციის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიასაშუალებების ნაწილი დღემდე არ აღიარებს პარტია „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების და პრეზიდენტ მიხეილ ყაველაშვილის ლეგიტიმურობას. მათი მთავარი არგუმენტი ის არის, რომ 2024 წლის 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნები სერიოზული დარღვევებით ჩატარდა.რამდენიმე ოპოზიციურმა პარტიამ და პოლიტიკურმა გაერთიანებამ, როგორიცაა „ძლიერი საქართველო“, „კოალიცია ცვლილებებისთვის“ და „ერთობა - ნაციონალური მოძრაობა“, სადეპუტატო მანდატებზე უარი თქვა.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e9/09/19/295091576_36:0:2012:1482_1920x0_80_0_0_bb3dadaac768bb4ff06eaa612469d85f.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქართველოს პრემიერ–მინისტრი, კანონმდებლობა, საქართველოს პარლამენტი, პოლიტიკა საქართველოში, ახალი ამბები, ქართული ოპოზიცია, საპროტესტო აქციები თბილისში
ოპოზიციის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიასაშუალებების ნაწილი დღემდე არ აღიარებს პარტია „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების და პრეზიდენტ მიხეილ ყაველაშვილის ლეგიტიმურობას.
თბილისი, 16 თებერვალი — Sputnik. ხუთი ქვეყანა არ აღიარებს საქართველოს იურისდიქციას ტერიტორიის 20%-ზე, მაშინ როცა ქვყნის შიგნით არიან ექსტრემისტული ძალები, რომლებიც არ აღიარებენ ხელისუფლების ლეგიტიმურობას ტერიტორიის 100%-ზე, განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებთან.
3 თებერვალს, პარლამენტის სხდომაზე „ქართულმა ოცნებამ“ გააჟღერა ინიციატივა, რომელიც ითვალისწინებს სანქციების დაწესებას, მათ შორის სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას დაკისრებას იმ პოლიტიკური ჯგუფების ან აქტივისტების მიმართ, რომლებიც არ აღიარებენ ხელისუფლების ლეგიტიმურობას, ქმნიან პარალელურ სტრუქტურებს და ბოიკოტს უცხადებენ გადაწყვეტილებებს.
როგორც პრემიერმა აღნიშნა, როდესაც არჩევნების გაყალბებასთან დაკავშირებით არავითარი მტკიცებულება არ არსებობს და კონსტიტუციური წყობილების წინააღმდეგ საბოტაჟი და ექსტრემიზმი გრძელდება, ამას უნდა დაუპირისპირდეს კანონმდებლობა.
კობახიძის თქმით, ოპოზიცია აცხადებდა, რომ 2016, 2020 და 2024 წლების არჩევნები გაყალბებული იყო, თუმცა, საამისო მტკიცებულებები არ წარუდგენიათ. ეუთო/ოდირის დამკვირვებლებმა კი დაადასტურეს, რომ არჩევნები ლეგიტიმური და კონკურენტუნარიანი იყო.
„ეუთო/ოდირ-მა თქვა, რომ არჩევნები იყო კონკურენტული და არჩევნები შედგა. ეუთო/ოდირ-მა არჩევნების შემდეგ ისაუბრა შემდგარ ინსტიტუტებზე, შემდგარ პარლამენტზე და ეს მათი მხრიდან ძალიან მკაფიოდ იყო ნათქვამი. არ იყო არავითარი დარღვევა, არჩევნები ჩატარდა კანონიერად", - აღნიშნა პრემიერმა.
ოპოზიციის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიასაშუალებების ნაწილი დღემდე არ აღიარებს პარტია „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების და პრეზიდენტ მიხეილ ყაველაშვილის ლეგიტიმურობას. მათი მთავარი არგუმენტი ის არის, რომ 2024 წლის 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნები სერიოზული დარღვევებით ჩატარდა.
რამდენიმე ოპოზიციურმა პარტიამ და პოლიტიკურმა გაერთიანებამ, როგორიცაა „ძლიერი საქართველო“, „კოალიცია ცვლილებებისთვის“ და „ერთობა - ნაციონალური მოძრაობა“, სადეპუტატო მანდატებზე უარი თქვა.