სლოვაკეთის პირველი დიპლომატი: საქართველო შეიძლება ეუთოს თავმჯდომარე-ქვეყანა გახდეს
სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ასევე დააანონსა ქვეყნის პრემიერ-მინისტრ რობერტ ფიცოს საქართველოში ვიზიტი. 16.02.2026-ს, Sputnik საქართველო
2026-02-16T22:27+0400
თბილისი, 16 თებერვალი — Sputnik. სლოვაკეთმა გახსნა საკითხი, რომ საქართველო იყოს თავმჯდომარე ქვეყანა ეუთოში, განაცხადა სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა იურაი ბლანარმა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრ მაკა ბოჭორიშვილთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი სლოვაკეთში სამუშაო ვიზიტით 16 თებერვალს გაემგზავრა.მან ასევე აღნიშნა, რომ სლოვაკეთი მხარს უჭერს საქართველოსა და ევროკავშირს შორის დიალოგის დამყარებას.„ევროპული დიპლომატიის მიზანია ამ დიალოგის შენარჩუნება და პოზიციების დაზუსტება. ჩვენ მხარს ვუჭერთ ამ დიალოგის შენარჩუნებას“, - განაცხადა ბლანარმა.სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ასევე დააანონსა ქვეყნის პრემიერ-მინისტრ რობერტ ფიცოს საქართველოში ვიზიტი.საქართველომ და სლოვაკეთმა დიპლომატიური ურთიერთობები 1993 წლის იანვარში დაამყარეს. ქვეყნებმა გააფორმეს ხუთი ხელშეკრულება და რამდენიმე უწყებათაშორისი შეთანხმება. საქართველოს საელჩო სლოვაკეთში 2006 წელს გაიხსნა, ხოლო სლოვაკეთის საელჩო საქართველოში - 2014 წელს. 2025 წელს საქართველოს მთავრობამ ქუთაისში სლოვაკეთის საპატიო საკონსულოს გახსნას დაუჭირა მხარი. საპატიო საკონსულო ფარავს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის, გურიის, იმერეთის, სამეგრელოსა და ზემო სვანეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის რეგიონებს.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/24090/04/240900459_0:0:2261:1696_1920x0_80_0_0_0dbd15bfd79eb417ef5ee8265eee2b49.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, სლოვაკეთი , პოლიტიკა საქართველოში, საქართველოს საგარეო პოლიტიკა, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო
სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ასევე დააანონსა ქვეყნის პრემიერ-მინისტრ რობერტ ფიცოს საქართველოში ვიზიტი.
თბილისი, 16 თებერვალი — Sputnik. სლოვაკეთმა გახსნა საკითხი, რომ საქართველო იყოს თავმჯდომარე ქვეყანა ეუთოში, განაცხადა სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა იურაი ბლანარმა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრ მაკა ბოჭორიშვილთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე.
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი სლოვაკეთში სამუშაო ვიზიტით 16 თებერვალს გაემგზავრა.
„ჩვენ გავხსენით საკითხი, რომ საქართველო იყოს თავმჯდომარე ქვეყანა ეუთოში. საქართველოს შეუძლია დიდი წვლილი შეიტანოს უსაფრთხოების საკითხში, ამიტომაც მივესალმებით საქართველოს კანდიდატურას. სიაში ასევე არის შეყვანილი კვიპროსის კანდიდატურაც. საქართველოს კანდიდატურა კომპრომისული ვარიანტია, რომელიც სასარგებლო, კომპრომისული ვარიანტი იქნება“, – განაცხადა ბლანარმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ სლოვაკეთი მხარს უჭერს საქართველოსა და ევროკავშირს შორის დიალოგის დამყარებას.
„ევროპული დიპლომატიის მიზანია ამ დიალოგის შენარჩუნება და პოზიციების დაზუსტება. ჩვენ მხარს ვუჭერთ ამ დიალოგის შენარჩუნებას“, - განაცხადა ბლანარმა.
საქართველომ და სლოვაკეთმა დიპლომატიური ურთიერთობები 1993 წლის იანვარში დაამყარეს. ქვეყნებმა გააფორმეს ხუთი ხელშეკრულება და რამდენიმე უწყებათაშორისი შეთანხმება. საქართველოს საელჩო სლოვაკეთში 2006 წელს გაიხსნა, ხოლო სლოვაკეთის საელჩო საქართველოში - 2014 წელს. 2025 წელს საქართველოს მთავრობამ ქუთაისში სლოვაკეთის საპატიო საკონსულოს გახსნას დაუჭირა მხარი. საპატიო საკონსულო ფარავს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის, გურიის, იმერეთის, სამეგრელოსა და ზემო სვანეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის რეგიონებს.