საქართველოში რუსული ნავთობპროდუქტების იმპორტმა რეკორდულ ნიშნულს მიაღწია
რუსულ ნავთობზე მოთხოვნის კუთხით პიკური თვე გასულ წელს ოქტომბერი იყო, როდესაც ქართულმა კომპანიებმა 46,7 მილიონი დოლარის ღირებულების 99 ათსი ტონა ნავთობი... 15.02.2026-ს, Sputnik საქართველო
2026-02-15T21:00+0400
თბილისი, 15 თებერვალი – Sputnik. 2025 წელს რუსეთიდან საქართველოში ნავთობისა და ნავთობპროდუქტების იმპორტის მოცულობა 16-ჯერ მეტით გაიზარდა და რეკორდულ 95,8 მილიონ დოლარს მიაღწია, იუწყება РИА Новости საქართველოს საბაჟოსა და პლატფორმა Comtrade-ის მონაცემებზე დაყრდნობით.კერძოდ, გასულ წელს რუსული ნავთობის იმპორტის მოცულობა საქართველოში 10,5 ათასი ტონიდან 225,3 ათას ტონამდე გაიზარდა. მანამდე მაქსიმუმი 2016 წელს დაფიქსირდა, როდესაც საქართველომ რუსეთიდან 10,8 მილიონი დოლარის ღირებულების 39,6 ათასი ტონა ნავთობი შემოიტანა.რუსულ ნავთობზე მოთხოვნის კუთხით პიკური თვე გასულ წელს ოქტომბერი იყო, როდესაც ქართულმა კომპანიებმა 46,7 მილიონი დოლარის ღირებულების 99 ათსი ტონა ნავთობი შემოიტანეს. დეკემბერში კომპანიებმა 35,8 მილიონი დოლარის ღირებულების 91 700 ტონა ნავთობი ს იმპორტი განახორციელეს.გარდა რუსეთისა, გასულ წელს საქართველოში ნავთობი აზერბაიჯანიდანაც შემოვიდა - აღნიშნული ქვეყნიდან ორჯერ განხორციელდა დაახლოებით 2 ათასი ტონა ნავთობის შემოტანა, რომლის საერთო ღირებულებამ 1,8 მილიონი დოლარი შეადგინა.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e7/08/11/281449306_0:0:1280:960_1920x0_80_0_0_b79af4a9a20ad541e69feb58d3946c5f.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, რუსეთი, ქართულ–რუსული ურთიერთობები, საქართველოს ეკონომიკა, ეკონომიკა, ახალი ამბები
რუსულ ნავთობზე მოთხოვნის კუთხით პიკური თვე გასულ წელს ოქტომბერი იყო, როდესაც ქართულმა კომპანიებმა 46,7 მილიონი დოლარის ღირებულების 99 ათსი ტონა ნავთობი შემოიტანეს.
თბილისი, 15 თებერვალი – Sputnik. 2025 წელს რუსეთიდან საქართველოში ნავთობისა და ნავთობპროდუქტების იმპორტის მოცულობა 16-ჯერ მეტით გაიზარდა და რეკორდულ 95,8 მილიონ დოლარს მიაღწია, იუწყება РИА Новости საქართველოს საბაჟოსა და პლატფორმა Comtrade-ის მონაცემებზე დაყრდნობით.
კერძოდ, გასულ წელს რუსული ნავთობის იმპორტის მოცულობა საქართველოში 10,5 ათასი ტონიდან 225,3 ათას ტონამდე გაიზარდა.
მანამდე მაქსიმუმი 2016 წელს დაფიქსირდა, როდესაც საქართველომ რუსეთიდან 10,8 მილიონი დოლარის ღირებულების 39,6 ათასი ტონა ნავთობი შემოიტანა.
რუსულ ნავთობზე მოთხოვნის კუთხით პიკური თვე გასულ წელს ოქტომბერი იყო, როდესაც ქართულმა კომპანიებმა 46,7 მილიონი დოლარის ღირებულების 99 ათსი ტონა ნავთობი შემოიტანეს. დეკემბერში კომპანიებმა 35,8 მილიონი დოლარის ღირებულების 91 700 ტონა ნავთობი ს იმპორტი განახორციელეს.
გარდა რუსეთისა, გასულ წელს საქართველოში ნავთობი აზერბაიჯანიდანაც შემოვიდა - აღნიშნული ქვეყნიდან ორჯერ განხორციელდა დაახლოებით 2 ათასი ტონა ნავთობის შემოტანა, რომლის საერთო ღირებულებამ 1,8 მილიონი დოლარი შეადგინა.