ექსპორტის ზრდას მთავრობის გადაწყვეტილებები უწყობს ხელს - ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე
საქართველოს საგარეო სავაჭრო ბრუნვა 2026 წლის იანვარში 2025 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 24,2%-ით შემცირდა 14.02.2026-ს, Sputnik საქართველო
2026-02-14T20:57+0400
თბილისი, 14 თებერვალი — Sputnik. ექსპორტის დადებით მაჩვენებლებს ხელს უწყობს ის გადაწყვეტილებები, რომელსაც მთავრობა ბოლო წლების განმავლობაში იღებდა, განაცხადა ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე გენადი არველაძემ.იანვარში ექსპორტმა 480,4 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც 2025 წლის იანვართან შედარებით 19%-ით მეტია.მისი თქმით, საქართველომ არაერთი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმება გააფორმა.„აღნიშნულმა შეთანხმებებმა მოგვცა შესაძლებლობა ჩვენი პროდუქტები უფრო კონკურენტუნარიანად განთავსებულიყო ამ საერთაშორისო ბაზრებზე. მნიშვნელოვანი და ხაზგასასმელია, რომ 95% ჩვენი სავაჭრო პარტნიორების მოდის სწორედ აღნიშნულ ბაზრებზე, ვისთანაც ჩვენ გვაქვს თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებები“, - განაცხადა არველაძემ.საქართველოს საგარეო სავაჭრო ბრუნვა 2026 წლის იანვარში 2025 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 24,2%-ით შემცირდა და 1,6 მლრდ დოლარი შეადგინა (არაორგანიზებული ვაჭრობის გაუთვალისწინებლად).საანგარიშო პერიოდში ქვეყანაში 1,1 მლრდ დოლარის ღირებულების პროდუქციის იმპორტი განხორციელდა – 2025 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 34,5%-ით ნაკლები.უარყოფითმა სავაჭრო ბალანსმა 636,6 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელთან შედარებით 51%-ით ნაკლებია.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e6/08/0f/269461943_0:0:2731:2048_1920x0_80_0_0_51ec6a4a4452087c01a1d434d3ca1c98.jpgSputnik საქართველო