ვინ და როგორ განსაზღვრავს ტურისტულ ნაკადს საქართველოში - ვიდეო
2025 წელს საქართველოში ტურისტების ნაკადი მაღალ ნიშნულზე დარჩა - თითქმის 8 მლნ უცხოელი ვიზიტორი. საქართველოსთვის ტურისტების უმსხვილეს წყაროდ კვლავ რუსეთი რჩება. 27.01.2026-ს, Sputnik საქართველო
2026-01-27T13:38+0400
2025 წელს რუსებმა ქვეყანაში განახორციელეს დაახლოებით 1,57 მლნ ვიზიტი, აღნიშნული მაჩვენებელი ნებისმიერი სხვა ქვეყნის მაჩვენებელზე მაღალია. გასულ წელთან შედარებით რუსეთიდან ტურისტული ნაკადები დაახლოებით 11%-ით გაიზარდა. მეორე და მესამე ადგილზე არიან - თურქეთი და სომხეთი, თუმცა, მათი დინამიკა ნაკლებად სტაბილურია: თურქეთმა კლება აჩვენა, სომხეთმა კი შეინარჩუნა ვიზიტების ძველი მოცულობა.ტურისტული ნაკადების ძირითად ათეულში ასევე შედის ისრაელი, აზერბაიჯანი და ყაზახეთი და სხვა ქვეყნები. ტურისტების მნიშვნელოვანი ზრდა ფიქსირდება აზიიდან თუმცა, სწორედ რუსმა ვიზიტორებმა შეიტანეს მნიშვნელოვანი წვლილი საქართველოს 2025 წლის ტურისტული ნაკადების სტრუქტურაში.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07ea/01/1b/296830762_161:0:1121:720_1920x0_80_0_0_fe6b515edbe7b0581b59c3fb403c9ee6.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, მულტიმედია, ვიდეო, видео
2025 წელს საქართველოში ტურისტების ნაკადი მაღალ ნიშნულზე დარჩა - თითქმის 8 მლნ უცხოელი ვიზიტორი. საქართველოსთვის ტურისტების უმსხვილეს წყაროდ კვლავ რუსეთი რჩება.
2025 წელს რუსებმა ქვეყანაში განახორციელეს დაახლოებით 1,57 მლნ ვიზიტი, აღნიშნული მაჩვენებელი ნებისმიერი სხვა ქვეყნის მაჩვენებელზე მაღალია. გასულ წელთან შედარებით რუსეთიდან ტურისტული ნაკადები დაახლოებით 11%-ით გაიზარდა. მეორე და მესამე ადგილზე არიან - თურქეთი და სომხეთი, თუმცა, მათი დინამიკა ნაკლებად სტაბილურია: თურქეთმა კლება აჩვენა, სომხეთმა კი შეინარჩუნა ვიზიტების ძველი მოცულობა.
ტურისტული ნაკადების ძირითად ათეულში ასევე შედის ისრაელი, აზერბაიჯანი და ყაზახეთი და სხვა ქვეყნები. ტურისტების მნიშვნელოვანი ზრდა ფიქსირდება აზიიდან თუმცა, სწორედ რუსმა ვიზიტორებმა შეიტანეს მნიშვნელოვანი წვლილი საქართველოს 2025 წლის ტურისტული ნაკადების სტრუქტურაში.