https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/22863/51/228635186_279:0:1000:541_1920x0_80_0_0_1fb75f7c24b847b818b10177a759f2d9.jpgSputnik საქართველო
ახალი ამბები, საქართველო, აშშ , საქართველოს საგარეო პოლიტიკა, საქართველოს პასპორტი
2025 წლის იანვრიდან სახელმწიფო დეპარტამენტმა პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის პოლიტიკის ფარგლებში 85000 ვიზა გააუქმა
თბილისი, 15 იანვარი — Sputnik. აშშ-ის საიმიგრაციო ვიზების შეჩერება არ არის საქართველოსთვის ტრაგედიის მანიშნებელი და არ ნიშნავს ჩვეულებრივი ვიზების გაცემის შეჩერებას, განაცხადა „ქართული ოცნების“ დეპუტატმა ირაკლი ქადაგიშვილმა.
აშშ-ის დეპარტამენტმა დაადასტურა, რომ 75 ქვეყნის, მათ შორის საქართველოს მოქალაქეებისთვის საიმიგრაციო ვიზების გაცემის შეჩერება მათი დამუშავების პროცედურების გადახედვას უკავშირდება. მანამდე ეს ინფორმაცია Fox News-მა გაავრცელა აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მემორანდუმზე დაყრდნობით. გადაწყვეტილება ძალაში 21 იანვარს შევა და განუსაზღვრელი ვადით იმოქმედებს.
„მოხარული ვარ, რომ საქართველო არ არის ის ქვეყანა, სადაც ხალხს გასაქცევად აქვს საქმე. შესაბამისად, ეს ჩვენთვის არ უნდა იყოს ტრაგედიის მანიშნებელი. რაც შეეხება ჩვეულებრივ ვიზებს, ეს იქნება სასწავლო, ეკონომიკური საქმიანობისთვის, უბრალოდ, ამერიკაში სხვადასხვა საქმიანი თუ სამოგზაურო ვიზები, ეს ჩვეულებრივად გაგრძელდება“, – განაცხადა ირაკლი ქადაგიშვილმა.
ამასთან დეპუტატმა აღნიშნა, რომ საიმიგრაციო ვიზების გაცემის შეჩერება არ ნიშნავს სასწავლო, საქმიან თუ სამოგზაურო ვიზების შეჩერებას.
მისივე თქმით, საიმიგრაციო ვიზების შეჩერება პირველ რიგში ეხება იმ ქვეყნებს, რომელთა მოსახლეობას ემიგრაციაში წასვლა გარკვეულ მიზეზთა გამო – პოლიტიკური, სოციალური, ეკონომიკური ან საომარი მოქმედებების გამო – უწევს. მან აღნიშნა, რომ საქართველო ასეთი სახელმწიფოების კატეგორიაში არ შედის და ამიტომ ეს სიახლე საქართველოს მოქალაქეებისთვის „არ უნდა იყოს ტრაგედიის მანიშნებელი“.
დოკუმენტის თანახმად, ვიზების გაცემის შეჩერება გაგრძელდება იქამდე, ვიდრე სახელმწიფო დეპარტამენტი სავიზო პროცედურების ხელახლა შეფასებას არ დაასრულებს.
2025 წლის იანვრიდან სახელმწიფო დეპარტამენტმა 85000 ვიზა გააუქმა პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის Make America Great Again („დავუბრუნოთ ამერიკას დიდება“) MAGA-ს პოლიტიკის ფარგლებში.