თბილისი, 30 მარტი — Sputnik. 2024 წლის 1-ელი აგვისტოდან 2025 წლის 26 მარტის ჩათვლით პერიოდში, საქართველოდან ექსპორტირებული თხილის ღირებულება 15%-ით გაიზარდა და 1 კგ-ზე 6,23 დოლარი შეადგინა, ნათქვამია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.თხილი საქართველოსთვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საექსპორტო პროდუქციაა, რომლის 70%-ზე მეტი ევროკავშირის ქვეყნებში გადის.უწყების ცნობით, რვა თვეში საქართველოდან ექსპორტზე 93,1 მლნ დოლარის ღირებულების 15 ათასი ტონა თხილი გავიდა.გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ექსპორტირებული თხილის მოცულობა გაიზარდა 21%-ით, მისი ღირებულება კი 39%-ით.ამ პერიოდში ქართული თხილის ექსპორტი ძირითადად განხორციელდა ევროკავშირის ქვეყნების ბაზრებზე - იტალიაში, ესპანეთში, გერმანიაში, საფრანგეთში, პოლონეთსა და ჩეხეთში. გარდა ამისა, პროდუქციის ექსპორტი განხორციელდა სომხეთში, ჩინეთში, თურქეთში, ისრაელში, რუსეთსა და უკრაინაში.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/24638/83/246388316_137:0:2362:1669_1920x0_80_0_0_8cd9ba22460fca7371fac0a4723386db.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქართველოს სოფლის მეურნეობა, საქართველოს ეკონომიკა, საზოგადოება, ახალი ამბები
ქართული თხილის ექსპორტი ძირითადად ევროპის, აგრეთვე მეზობელი ქვეყნების ბაზრებზე ხორციელდება.
თბილისი, 30 მარტი — Sputnik. 2024 წლის 1-ელი აგვისტოდან 2025 წლის 26 მარტის ჩათვლით პერიოდში, საქართველოდან ექსპორტირებული თხილის ღირებულება 15%-ით გაიზარდა და 1 კგ-ზე 6,23 დოლარი შეადგინა, ნათქვამია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
თხილი საქართველოსთვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საექსპორტო პროდუქციაა, რომლის 70%-ზე მეტი ევროკავშირის ქვეყნებში გადის.
უწყების ცნობით, რვა თვეში საქართველოდან ექსპორტზე 93,1 მლნ დოლარის ღირებულების 15 ათასი ტონა თხილი გავიდა.
გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ექსპორტირებული თხილის მოცულობა გაიზარდა 21%-ით, მისი ღირებულება კი 39%-ით.
ამ პერიოდში ქართული თხილის ექსპორტი ძირითადად განხორციელდა ევროკავშირის ქვეყნების ბაზრებზე - იტალიაში, ესპანეთში, გერმანიაში, საფრანგეთში, პოლონეთსა და ჩეხეთში. გარდა ამისა, პროდუქციის ექსპორტი განხორციელდა სომხეთში, ჩინეთში, თურქეთში, ისრაელში, რუსეთსა და უკრაინაში.