საქართველოს ეროვნული ბანკი
თბილისი, 31 მარტი — Sputnik.საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო S&P Global Ratings-ის შეფასებით, საქართველოს საბანკო სექტორის რეგულირება და ზედამხედველობა რეგიონში მოწინავეა, იუწყება საქართველოს ეროვნული ბანკი.S&P Global Ratings-მა საბანკო სექტორის რისკის შეფასების მიმოხილვა გამოაქვეყნა, რომელშიც ცენტრალური აზიისა და კავკასიის რეგიონის საბანკო ინდუსტრიის არსებული ტენდენციები, ძლიერი და სუსტი მხარეები, გამოწვევები, ინდუსტრიის რისკები და მაკროეკონომიკური რისკებია შეფასებული.S&P Global Ratings-ის შეფასებით, პორტფელში IFRS Stage 3 სესხების წილის მიხედვით, ქართული ბანკების აქტივების ხარისხი საუკეთესოა რეგიონში, ხოლო საკრედიტო რისკის ხარჯი მინიმალური.აღსანიშნავია ისიც, რომ ქართული ბანკების წმინდა საპროცენტო მარჟა ყველაზე დაბალია რეგიონში.სარეიტინგო სააგენტო S&P მოლოდინია, რომ საქართველო, როგორც ნოვატორი რეგიონში, ევროდირექტივასთან კიდევ უფრო დააახლოებს ბანკების რეზოლუციის ჩარჩოს, რომელიც არსებითად ევროკავშირში მოქმედ დირექტივას (BRRD) ეფუძნება.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/24499/42/244994215_340:0:3069:2047_1920x0_80_0_0_ddfbfffc5b3e366ecc8dbfc18b43f455.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქართველოს ეკონომიკა, საქართველოს ეროვნული ბანკი , ახალი ამბები, საქართველო რეიტინგებში
სარეიტინგო სააგენტოს მოლოდინია, რომ საქართველო, როგორც ნოვატორი რეგიონში, ევროდირექტივასთან კიდევ უფრო დააახლოებს ბანკების რეზოლუციის ჩარჩოს, რომელიც არსებითად ევროკავშირში მოქმედ დირექტივას (BRRD) ეფუძნება.
თბილისი, 31 მარტი — Sputnik.
საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო S&P Global Ratings-ის შეფასებით, საქართველოს საბანკო სექტორის რეგულირება და ზედამხედველობა რეგიონში მოწინავეა, იუწყება საქართველოს ეროვნული ბანკი.
S&P Global Ratings-მა საბანკო სექტორის რისკის შეფასების მიმოხილვა გამოაქვეყნა, რომელშიც ცენტრალური აზიისა და კავკასიის რეგიონის საბანკო ინდუსტრიის არსებული ტენდენციები, ძლიერი და სუსტი მხარეები, გამოწვევები, ინდუსტრიის რისკები და მაკროეკონომიკური რისკებია შეფასებული.
„ეკონომიკასა და საბანკო სექტორში არსებული რისკების საერთო შეფასებით, საქართველო ქვეყნების მე-7 ჯგუფში მოხვდა, რაც ყაზახეთთან ერთად საუკეთესოა რეგიონში“, - ნათქვამია ანგარიშში.
S&P Global Ratings-ის შეფასებით, პორტფელში IFRS Stage 3 სესხების წილის მიხედვით, ქართული ბანკების აქტივების ხარისხი საუკეთესოა რეგიონში, ხოლო საკრედიტო რისკის ხარჯი მინიმალური.
აღსანიშნავია ისიც, რომ ქართული ბანკების წმინდა საპროცენტო მარჟა ყველაზე დაბალია რეგიონში.
სარეიტინგო სააგენტო S&P მოლოდინია, რომ საქართველო, როგორც ნოვატორი რეგიონში, ევროდირექტივასთან კიდევ უფრო დააახლოებს ბანკების რეზოლუციის ჩარჩოს, რომელიც არსებითად ევროკავშირში მოქმედ დირექტივას (BRRD) ეფუძნება.