ქართულ ბანკებში დეპოზიტების მოცულობა შემცირდა
ეროვნული ბანკის ინფორმაციით, დეპოზიტების ლარიზაციის დონემ მიმდინარე წლის 1-ელი მარტის მდგომარეობით შეადგინა 46,9% 31.03.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-03-31T15:39+0400
თბილისი, 31 მარტი — Sputnik. საბანკო სექტორში დეპოზიტების მოცულობამ 2025 წლის 1-ელი მარტის მდგომარეობით 57,98 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც 978,11 მლნ ლარით, ანუ 1,66%-ით ნაკლებია თებერვლის დასაწყისთან შედარებით, ნათქვამია საქართველოს ეროვნული ბანკის მასალებში.ანგარიშის მიხედვით, თებერვალში, წინა თვესთან შედარებით, ვადიანი დეპოზიტები შემცირდა 429,98 მლნ ლარით, ანუ 1,57%-ით, მოთხოვნამდე დეპოზიტები კი 548,13 მლნ ლარით, ანუ 1,74%-ით შემცირდა.ეროვნული ბანკის ინფორმაციით, დეპოზიტების ლარიზაციის დონემ მიმდინარე წლის 1-ელი მარტის მდგომარეობით შეადგინა 46,9%, რაც 0,27 პროცენტული პუნქტით მეტია 1-ელი თებერვლის მდგომარეობასთან შედარებით.საშუალოშეწონილმა საბაზრო საპროცენტო განაკვეთმა ვადიან დეპოზიტებზე თებერვალში 6,43% შეადგინა, მათ შორის ეროვნულ ვალუტაში დეპოზიტებზე 9,85%, უცხოურ ვალუტაში დეპოზიტებზე კი 2,52%.იანვრის ბოლოს საქართველოში ფუნქციონირებდა 17 კომერციული ბანკი, მათგან 13 - საწესდებო კაპიტალში უცხოური კაპიტალის მონაწილეობით.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e6/0b/01/271830095_0:0:2730:2048_1920x0_80_0_0_079f7f8df75d8fee8308b7dea85448f7.jpgSputnik საქართველო
ეროვნული ბანკის ინფორმაციით, დეპოზიტების ლარიზაციის დონემ მიმდინარე წლის 1-ელი მარტის მდგომარეობით შეადგინა 46,9%
თბილისი, 31 მარტი — Sputnik. საბანკო სექტორში დეპოზიტების მოცულობამ 2025 წლის 1-ელი მარტის მდგომარეობით 57,98 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც 978,11 მლნ ლარით, ანუ 1,66%-ით ნაკლებია თებერვლის დასაწყისთან შედარებით, ნათქვამია საქართველოს ეროვნული ბანკის მასალებში.
ანგარიშის მიხედვით, თებერვალში, წინა თვესთან შედარებით, ვადიანი დეპოზიტები შემცირდა 429,98 მლნ ლარით, ანუ 1,57%-ით, მოთხოვნამდე დეპოზიტები კი 548,13 მლნ ლარით, ანუ 1,74%-ით შემცირდა.
ეროვნული ბანკის ინფორმაციით, დეპოზიტების ლარიზაციის დონემ მიმდინარე წლის 1-ელი მარტის მდგომარეობით შეადგინა 46,9%, რაც 0,27 პროცენტული პუნქტით მეტია 1-ელი თებერვლის მდგომარეობასთან შედარებით.
საშუალოშეწონილმა საბაზრო საპროცენტო განაკვეთმა ვადიან დეპოზიტებზე თებერვალში 6,43% შეადგინა, მათ შორის ეროვნულ ვალუტაში დეპოზიტებზე 9,85%, უცხოურ ვალუტაში დეპოზიტებზე კი 2,52%.
იანვრის ბოლოს საქართველოში ფუნქციონირებდა 17 კომერციული ბანკი, მათგან 13 - საწესდებო კაპიტალში უცხოური კაპიტალის მონაწილეობით.