საქართველოდან ვაშლის ექსპორტი გაიზარდა
ვაშლი საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი სასოფლო-სამეურნეო საექსპორტო პროდუქტია ატამთან, ყურძენთან და მანდარინთან ერთად. 30.03.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-03-30T15:49+0400
თბილისი, 30 მარტი — Sputnik. 2024 წლის 1-ელი აგვისტოდან 2025 წლის 26 მარტის ჩათვლით პერიოდში საქართველომ ექსპორტზე 15,4 ათასი ტონა ვაშლი გაიტანა, რაც 7,2-ჯერ მეტია გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ნათქვამია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.უწყების ინფორმაციით, ბოლო რვა თვის განმავლობაში ვაშლის ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი 6,9-ჯერ გაიზარდა და ექსპორტირებული ვაშლის ღირებულებამ 9,7 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა.რუსეთში ექსპორტირებულია 15.318 ტონა ვაშლი. ქართული ვაშლი ასევე გავიდა ყაზახეთში (60 ტონა), თურქეთსა (21 ტონა) და სომხეთში (3 ტონა).ვაშლი საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი სასოფლო-სამეურნეო საექსპორტო პროდუქტია ატამთან, ყურძენთან და მანდარინთან ერთად. ფერმერებისგან მოსავლის ჩაბარება სექტემბრის დასაწყისიდან დაიწყო.2024 წელს სახელმწიფომ, გასული წლების მსგავსად, არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის სტიმულირების სახელმწიფო პროგრამა განახორციელა, რომელიც 15 დეკემბერს დასრულდა.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e5/02/14/250948334_170:0:2901:2048_1920x0_80_0_0_097609297f9d91ea51b10dc122291927.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქართველოს სოფლის მეურნეობა, საქართველოს ეკონომიკა, ახალი ამბები
ვაშლი საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი სასოფლო-სამეურნეო საექსპორტო პროდუქტია ატამთან, ყურძენთან და მანდარინთან ერთად.
თბილისი, 30 მარტი — Sputnik. 2024 წლის 1-ელი აგვისტოდან 2025 წლის 26 მარტის ჩათვლით პერიოდში საქართველომ ექსპორტზე 15,4 ათასი ტონა ვაშლი გაიტანა, რაც 7,2-ჯერ მეტია გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ნათქვამია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
უწყების ინფორმაციით, ბოლო რვა თვის განმავლობაში ვაშლის ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი 6,9-ჯერ გაიზარდა და ექსპორტირებული ვაშლის ღირებულებამ 9,7 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა.
რუსეთში ექსპორტირებულია 15.318 ტონა ვაშლი. ქართული ვაშლი ასევე გავიდა ყაზახეთში (60 ტონა), თურქეთსა (21 ტონა) და სომხეთში (3 ტონა).
ვაშლი საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი სასოფლო-სამეურნეო საექსპორტო პროდუქტია ატამთან, ყურძენთან და მანდარინთან ერთად. ფერმერებისგან მოსავლის ჩაბარება სექტემბრის დასაწყისიდან დაიწყო.
2024 წელს სახელმწიფომ, გასული წლების მსგავსად, არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის სტიმულირების სახელმწიფო პროგრამა განახორციელა, რომელიც 15 დეკემბერს დასრულდა.