თბილისი, 30 მარტი — Sputnik. სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში დაახლოებით 2,1 ათასი ჰექტარი ჩაის პლანტაცია იქნა აღდგენილი, განაცხადა საქართველოს ჩაის მწარმოებელთა ასოციაციის პრეზიდენტმა თენგიზ სვანიძემ.ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციის სახელმწიფო პროგრამის „ქართული ჩაი“ განხორციელება 2016 წელს დაიწყო. პროგრამა ითვალისწინებს სახელმწიფო ბალანსზე არსებული ჩაის პლანტაციების შვიდი ათასი ჰექტრის ეტაპობრივ რეაბილიტაციას.ასოციაციის წარმომადგენლებმა ქართული ჩაის პრობლემები სოფლის მეურნეობის მინისტრ დავით სონღულაშვილთან ერთად განიხილეს.შეხვედრაზე მხარეებმა იმსჯელეს ქართული ჩაის წარმოების ხელშეწყობასა და საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიცირებაზე. ყურადღება გამახვილდა სახელმწიფოს მხრიდან ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციის მიმართულებით გადადგმულ პოზიტიურ ნაბიჯებზე, მცირე მეწარმეების მხარდაჭერასა და სამომავლო პროექტებზე„თუ საჭირო გახდა დამატებითი ჩართულობა, სამინისტრო მზადაა მხარდაჭერისთვის“, - აღნიშნა სონღულაშვილმა.ჩაის წარმოებას საქართველოში მრავალწლიანი ტრადიცია აქვს, ამიტომ დარგის განვითარება მთავრობისთვის პრიორიტეტულია.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/23419/29/234192936_143:246:775:720_1920x0_80_0_0_52cbb59aa43e004f54ce4844321d4a59.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, საქართველოს სოფლის მეურნეობა, საქართველოს ეკონომიკა, საქართველოს რეგიონები, გურია , ახალი ამბები
საქართველოში პროექტი „ქართული ჩაი“ სახელმწიფო პროგრამა „ერთიანი აგროპროექტის“ ფარგლებში 2016 წლიდან ხორციელდება.
თბილისი, 30 მარტი — Sputnik. სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში დაახლოებით 2,1 ათასი ჰექტარი ჩაის პლანტაცია იქნა აღდგენილი, განაცხადა საქართველოს ჩაის მწარმოებელთა ასოციაციის პრეზიდენტმა თენგიზ სვანიძემ.
ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციის სახელმწიფო პროგრამის „ქართული ჩაი“ განხორციელება 2016 წელს დაიწყო. პროგრამა ითვალისწინებს სახელმწიფო ბალანსზე არსებული ჩაის პლანტაციების შვიდი ათასი ჰექტრის ეტაპობრივ რეაბილიტაციას.
„ძალიან მნიშვნელოვანი სამუშაოები შესრულდა, თუმცა, გარკვეული გამოწვევები კვლავ რჩება. მიუხედავად იმისა, რომ ქართული ჩაი ადგილობრივ ბაზარზე სულ უფრო პოპულარული ხდება და დღეს ბაზრის 25% იკავებს, ექსპორტის მიმართულებით გარკვეული პრობლემები გვაქვს, სადაც სახელმწიფოს მხრიდან დამატებითი მხარდაჭერა გვჭირდება“, - განაცხადა სვანიძემ.
ასოციაციის წარმომადგენლებმა ქართული ჩაის პრობლემები სოფლის მეურნეობის მინისტრ დავით სონღულაშვილთან ერთად განიხილეს.
შეხვედრაზე მხარეებმა იმსჯელეს ქართული ჩაის წარმოების ხელშეწყობასა და საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიცირებაზე. ყურადღება გამახვილდა სახელმწიფოს მხრიდან ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციის მიმართულებით გადადგმულ პოზიტიურ ნაბიჯებზე, მცირე მეწარმეების მხარდაჭერასა და სამომავლო პროექტებზე
„თუ საჭირო გახდა დამატებითი ჩართულობა, სამინისტრო მზადაა მხარდაჭერისთვის“, - აღნიშნა სონღულაშვილმა.
ჩაის წარმოებას საქართველოში მრავალწლიანი ტრადიცია აქვს, ამიტომ დარგის განვითარება მთავრობისთვის პრიორიტეტულია.