მოზარდი - Sputnik საქართველო, 1920, 30.03.2025
14-დან 18 წლამდე პირებს შორის დანაშაულის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი ეკონომიკური დანაშაულის კატეგორიაში ფიქსირდება
თბილისი, 30 მარტი — Sputnik. საქართველოში 2022-2024 წლებში 14-დან 18 წლამდე მოზარდების მიერ ჩადენილ დანაშაულთა რაოდენობა 70,9%-ით გაიზარდა, ნათქვამია პარლამენტის დეპუტატების შეკითხვის პასუხად იუსტიციის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
უწყების ცნობით, 2024 წელს მოზარდების მიერ ჩადენილი 147 დანაშაული დაფიქსირდა, მათგან 109 მძიმე დანაშაულის კატეგორიას მიეკუთვნება.
2022 წელს მოზარდებმა მხოლოდ 86 დანაშაული ჩაიდინეს - აქედან 56 მძიმე დანაშაული.
14-დან 18 წლამდე პირებს შორის დანაშაულის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი ეკონომიკური დანაშაულის კატეგორიაში ფიქსირდება, რომელიც საქართველოში ქურდობასა და თაღლითობას მიეკუთვნება. ამასთან, ბოლო ორი წლის განმავლობაში ასეთი დანაშაულების მაჩვენებელი გაორმაგდა.
მეორე ადგილზეა ადამიანების წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულები, მათ შორის ძალადობა, მკვლელობა და ჯანმრთელობისთვის სხვადასხვა სიმძიმის ზიანის მიყენება.
მესამე ადგილზე კი საზოგადოებრივი წესრიგის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულებია, მათ შორის ხულიგნობა, იარაღის ტარება და მსგავსი დანაშაულებრივი დარღვევები.
არასრულწლოვანთა ძირითადი ნაწილი მედიაციისა და დანაშაულის პრევენციის პროგრამაში მოხვდა. მათ შეეფარდათ პირობითი სასჯელი ან საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომა. საპატიმროში სასჯელს მხოლოდ 54 არასრულწლოვანი იხდის.
საქართველოში მოქმედებს კანონი არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ, რომელიც ამარტივებს არასრულწლოვნის სისხლის სამართლის დანაშაულის მსხვერპლად ცნობის პროცედურას, არასრულწლოვანთა მიმართ ჩადენილი დანაშაულები განსაკუთრებული კონტროლის ქვეშაა.