ქორწინება და განქორწინება საქართველოში: გამოქვეყნდა ახალი სტატისტიკა
საქართველოში პირველი ქორწინების რეგისტრაციის საშუალო ასაკი ქალებისთვის 29,9 წელია, ხოლო მამაკაცებისთვის 32,2 წელი. 29.03.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-03-29T17:25+0400
თბილისი, 29 მარტი — Sputnik. 2024 წელს საქართველოში ქორწინების 21,6 ათასზე მეტი რეგისტრაცია დაფიქსირდა, რაც 2,8%-ით ნაკლებია 2023 წელთან შედარებით, ასეთ მონაცემებს აქვეყნებს „საქსტატი“.2024 წელს რეგისტრირებულ ქორწინებათა რაოდენობით თბილისი ლიდერობს, სადაც 6487 ქორწინება დარეგისტრირდა. მეორე ადგილზეა იმერეთის რეგიონი 3332 ქორწინებით, მესამეზეა ქვემო ქართლი (2657).„საქსტატის“ მონაცემებით, საქართველოში პირველი ქორწინების რეგისტრაციის საშუალო ასაკი ქალებისთვის 29,9 წელია, ხოლო მამაკაცებისთვის 32,2 წელი.თავად ქორწინების რეგისტრაციის ცერემონია საქართველოში მარტივი და უფასოა, თუ არ იმართება საზეიმო ცერემონიას და ქორწინების რეგისტრაცია შედგება იუსტიციის სახლის ნებისმიერ ფილიალში ან სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს ნებისმიერ ტერიტორიულ სამსახურში.რაც შეეხება განქორწინებებს, რიცხვი 2023 წლის მონაცემებთან შედარებით 1,1%-ით შემცირდა და 13.520 შეადგინა.განქორწინებების რაოდენობით პირველ ადგილზე რჩება თბილისი, სადაც 2024 წელს განქორწინების 4.619 შემთხვევა დაფიქსირდა. მეორე ადგილზე იმერეთის რეგიონია (2.183 განქორწინება), მესამეზე კი სამეგრელო - ზემო სვანეთი (1.483 განქორწინება).
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e7/0a/07/283050862_191:0:2922:2048_1920x0_80_0_0_556cbe47553fe1770575632e4c14b806.jpgSputnik საქართველო
ახალი ამბები, საქართველო, საქსტატი, დემოგრაფია, საზოგადოება
საქართველოში პირველი ქორწინების რეგისტრაციის საშუალო ასაკი ქალებისთვის 29,9 წელია, ხოლო მამაკაცებისთვის 32,2 წელი.
თბილისი, 29 მარტი — Sputnik. 2024 წელს საქართველოში ქორწინების 21,6 ათასზე მეტი რეგისტრაცია დაფიქსირდა, რაც 2,8%-ით ნაკლებია 2023 წელთან შედარებით, ასეთ მონაცემებს აქვეყნებს „საქსტატი“.
2024 წელს რეგისტრირებულ ქორწინებათა რაოდენობით თბილისი ლიდერობს, სადაც 6487 ქორწინება დარეგისტრირდა. მეორე ადგილზეა იმერეთის რეგიონი 3332 ქორწინებით, მესამეზეა ქვემო ქართლი (2657).
„საქსტატის“ მონაცემებით, საქართველოში პირველი ქორწინების რეგისტრაციის საშუალო ასაკი ქალებისთვის 29,9 წელია, ხოლო მამაკაცებისთვის 32,2 წელი.
თავად ქორწინების რეგისტრაციის ცერემონია საქართველოში მარტივი და უფასოა, თუ არ იმართება საზეიმო ცერემონიას და ქორწინების რეგისტრაცია შედგება იუსტიციის სახლის ნებისმიერ ფილიალში ან სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს ნებისმიერ ტერიტორიულ სამსახურში.
რაც შეეხება განქორწინებებს, რიცხვი 2023 წლის მონაცემებთან შედარებით 1,1%-ით შემცირდა და 13.520 შეადგინა.
განქორწინებების რაოდენობით პირველ ადგილზე რჩება თბილისი, სადაც 2024 წელს განქორწინების 4.619 შემთხვევა დაფიქსირდა. მეორე ადგილზე იმერეთის რეგიონია (2.183 განქორწინება), მესამეზე კი სამეგრელო - ზემო სვანეთი (1.483 განქორწინება).