საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს და ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოსთან თანამშრომლობით, Google Street View საქართველოში ოფიციალურად იწყებს ოპერირებას. ეს არის Google Maps და Google Earth-ის ფუნქცია, რომელიც 2,5 მეტრის სიმაღლიდან მსოფლიოს ბევრი ქალაქის ქუჩების პანორამული ხედების დათვალიერების საშუალებას იძლევა.
Съемка панорамных снимков в Тбилиси для Google Maps - Sputnik საქართველო, 1920, 29.03.2025
პანორამული ფოტოების გადაღება თბილისში Google Maps-ისთვის
„საქართველოს ქალაქების 360-გრადუსიანი პანორამული გამოსახულებების გამოქვეყნება 2026 წელს დაიწყება, რაც გააუმჯობესებს ნავიგაციას და ხელს შეუწყობს ტურიზმის განვითარებას. ვიზიტორებს შეეძლებათ, წინასწარ დაათვალიერონ საქართველო და უკეთ დაგეგმონ მოგზაურობა“, - ნათქვამია განცხადებაში.
პროექტის ფარგლებში Google-ს სპეციალური გადამღები ჯგუფები 2025 წლის მარტიდან, მომდევნო 12 თვის განმავლობაში, საქართველოს 24 ქალაქში 360-გრადუსიან პანორამულ გამოსახულებებს გადაიღებენ. გადაღებები ერთ წელიწადს გაგრძელდება და 15 ათას კილომეტრს დაფარავს.
გადაღებები იგეგმება ისეთ ქალაქებში, როგორიცაა თბილისი, ბათუმი, ქუთაისი, რუსთავი, ახალციხე, მცხეთა, თელავი, ზუგდიდი, გორი, ოზურგეთი, მესტია და სხვ. ძირითადი ფოკუსირება იქნება გზებსა და მაგისტრალებზე.
Street View-ს გამოსახულებები მოიცავს მხოლოდ საჯარო საკუთრებას, ასევე კერძო ტერიტორიებს, რომელთა ფოტოგრაფირების ნებართვაც არსებობს.
გარდა ამისა, Google-ი უზრუნველყოფს მარტივად გამოსაყენებელ ინსტრუმენტებს, რათა ადამიანებმა მოითხოვონ თავიანთი სახლის, მანქანის ან საკუთარი თავის დაფარვა და მონიშნონ მათთვის შეუსაბამო/მიუღებელი გამოსახულებები განხილვისა და წაშლისთვის.