საქართველოს ეროვნული ბანკი
თბილისი, 28 მარტი - Sputnik. საქართველოს კომერციული ბანკების მიერ გაცემული კრედიტები 2025 წლის თებერვალში წინა თვესთან შედარებით, 108,11 მლნ ლარით, ანუ 0,17%-ით შემცირდა და 1 მარტისთვის 62,58 მილიარდი ლარი შეადგინა, ნათქვამია საქართველოს ეროვნული ბანკის მასალებში.აღნიშნულ პერიოდში კრედიტების მოცულობა ეროვნულ ვალუტაში 275,56 მილიონი ლარით, ანუ 0,78%-ით გაიზარდა, ხოლო უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების მოცულობა - 383,66 მილიონი ლარით, ანუ 1,4%-ით შემცირდა.ეროვნული ბანკის მონაცემებით, 2025 წლის თებერვლის ბოლოს რეზიდენტ იურიდიულ პირებზე გაცემულმა კრედიტების რაოდენობამ ეროვნულ ვალუტაში 10,61 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც წინა თვესთან შედარებით 0,24%-ით ნაკლებია. ხოლო უცხოურ ვალუტაში გაცემულმა კრედიტებმა 17,89 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც იანვრის მაჩვენებელზე 1,42%-ით ნაკლებია.2025 წლის თებერვალში რეზიდენტი საოჯახო მეურნეობების სექტორის დაკრედიტების მოცულობა გაიზარდა 0,39%-ით, ანუ 122,98 მლნ ლარით და, მიმდინარე წლის 1 მარტის მდგომარეობით, 32,06 მლრდ ლარი შეადგინა.მიმდინარე წლის 1 მარტის მდგომარეობით, სესხების მთლიანი მოცულობის ლარიზაციის კოეფიციენტმა 56,86% შეადგინა, რაც 0,54 პროცენტული პუნქტით ნაკლებია 2025 წლის 1 თებერვლის მაჩვენებელზე.თებერვლის ბოლოს საქართველოში ფუნქციონირებდა 17 კომერციული ბანკი, მათ შორის 13 – საწესდებო კაპიტალში უცხოური კაპიტალის მონაწილეობით.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/23406/66/234066642_188:0:1312:843_1920x0_80_0_0_e285027f4624c1690e56c54e17ff86d2.jpgSputnik საქართველო
ახალი ამბები, საქართველო, ეკონომიკა, საქართველოს ეკონომიკა, საქართველოს ეროვნული ბანკი
თებერვლის ბოლოს საქართველოში ფუნქციონირებდა 17 კომერციული ბანკი, მათ შორის 13 – საწესდებო კაპიტალში უცხოური კაპიტალის მონაწილეობით.
თბილისი, 28 მარტი - Sputnik. საქართველოს კომერციული ბანკების მიერ გაცემული კრედიტები 2025 წლის თებერვალში წინა თვესთან შედარებით, 108,11 მლნ ლარით, ანუ 0,17%-ით შემცირდა და 1 მარტისთვის 62,58 მილიარდი ლარი შეადგინა, ნათქვამია საქართველოს ეროვნული ბანკის მასალებში.
აღნიშნულ პერიოდში კრედიტების მოცულობა ეროვნულ ვალუტაში 275,56 მილიონი ლარით, ანუ 0,78%-ით გაიზარდა, ხოლო უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების მოცულობა - 383,66 მილიონი ლარით, ანუ 1,4%-ით შემცირდა.
ეროვნული ბანკის მონაცემებით, 2025 წლის თებერვლის ბოლოს რეზიდენტ იურიდიულ პირებზე გაცემულმა კრედიტების რაოდენობამ ეროვნულ ვალუტაში 10,61 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც წინა თვესთან შედარებით 0,24%-ით ნაკლებია. ხოლო უცხოურ ვალუტაში გაცემულმა კრედიტებმა 17,89 მლრდ ლარი შეადგინა, რაც იანვრის მაჩვენებელზე 1,42%-ით ნაკლებია.
2025 წლის თებერვალში რეზიდენტი საოჯახო მეურნეობების სექტორის დაკრედიტების მოცულობა გაიზარდა 0,39%-ით, ანუ 122,98 მლნ ლარით და, მიმდინარე წლის 1 მარტის მდგომარეობით, 32,06 მლრდ ლარი შეადგინა.
მიმდინარე წლის 1 მარტის მდგომარეობით, სესხების მთლიანი მოცულობის ლარიზაციის კოეფიციენტმა 56,86% შეადგინა, რაც 0,54 პროცენტული პუნქტით ნაკლებია 2025 წლის 1 თებერვლის მაჩვენებელზე.