რუსთაველის გამზირის რეაბილიტაცია 2026 წლამდე გადაიდო
კალაძის ინფორმაციით, აღნიშნული გადაწყვეტილების მიზეზი ჩატარებული კვლევებია, რომლის მიხედვითაც, რუსთაველის გამზირზე მასშტაბური მიწისქვეშა სამუშაოები იქნება... 25.03.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-03-25T15:00+0400
თბილისი, 25 მარტი — Sputnik. რუსთაველის გამზირის სარეაბილიტაციო სამუშაოები მომავალი წლისთვის დაიწყება, დაგეგმილზე გაცილებით მეტი დროა საჭირო, რათა კომუნიკაციები მოწესრიგდეს, განაცხადა თბილისის მერმა კახა კალაძემ. თბილისის მერია რუსთაველის გამზირის სარეაბილიტაციო სამუშაოების დაწყებას მიმდინარე წლის მაისში აპირებდა - კალაძემ რუსთაველის გამზირის სრული აღდგენის პროექტის შესახებ პირველად 2023 წელს განაცხადა. გამზირის განახლება 2024 წელს უნდა დაწყებულიყო, თუმცა მაშინ პროექტი კვლევის ჩატარების აუცილებლობის გამო გადაიდო. კალაძის განცხადებით, იყო ვარაუდი, რომ სარეაბილიტაციო სამუშაოებს სამი თვე დასჭირდებოდა, თუმცა კვლევებმა აჩვენა, რომ უფრო მეტი დროა საჭირო კომუნიკაციების მოსაწესრიგებლად. „რუსთაველი ცენტრალური გამზირია და მისი დიდი ხნით დაკეტვა ბევრ პრობლემას და დისკომფორტს გამოიწვევს დედაქალაქში. ამიტომ, სამუშაოები მომავალი წლისთვის გადაიწევს“, - განაცხადა კალაძემ.პროექტის ფარგლებში უნდა მოეწყოს და მოწესრიგდეს მიწისქვეშა კომუნიკაციები, ტროტუარები, შუქნიშნები და საგზაო ნიშნები, ასევე განთავსდეს მიწისქვეშა ურნები. რუსთაველის გამზირის კაპიტალური რემონტი ქალაქის ხელისუფლებას 90 მლნ ლარი დაუჯდება - 60 მლნ ლარი შენობების აღდგენას მოხმარდება, დანარჩენი - საგზაო ინფრასტრუქტურას.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/24836/63/248366336_256:0:2744:1866_1920x0_80_0_0_0cc0c0cc3a595e427cd4e7a3fe1e0adf.jpgSputnik საქართველო
კალაძის ინფორმაციით, აღნიშნული გადაწყვეტილების მიზეზი ჩატარებული კვლევებია, რომლის მიხედვითაც, რუსთაველის გამზირზე მასშტაბური მიწისქვეშა სამუშაოები იქნება ჩასატარებელი.
თბილისი, 25 მარტი — Sputnik. რუსთაველის გამზირის სარეაბილიტაციო სამუშაოები მომავალი წლისთვის დაიწყება, დაგეგმილზე გაცილებით მეტი დროა საჭირო, რათა კომუნიკაციები მოწესრიგდეს, განაცხადა თბილისის მერმა კახა კალაძემ.
თბილისის მერია რუსთაველის გამზირის სარეაბილიტაციო სამუშაოების დაწყებას მიმდინარე წლის მაისში აპირებდა - კალაძემ რუსთაველის გამზირის სრული აღდგენის პროექტის შესახებ პირველად 2023 წელს განაცხადა. გამზირის განახლება 2024 წელს უნდა დაწყებულიყო, თუმცა მაშინ პროექტი კვლევის ჩატარების აუცილებლობის გამო გადაიდო.
„გარკვეული კვლევები ჩავატარეთ და საკმაოდ მასშტაბური მიწისქვეშა სამუშაოები იქნება განსახორციელებელი. რუსთაველის გამზირზე მიწის ქვემოთ არის კოლექტორი, რომელიც ავარიულ მდგომარეობაშია. წარმოიდგინეთ, ცენტრალურ გამზირზე არც სანიაღვრე სისტემაა, მოუწესრიგებელია წყლის და საკანალიზაციო სისტემა. ყველაფერი არეულია ერთმანეთში. შესაბამისად, მისი დემონტაჟი დროსთან და ვადებთან არის დაკავშირებული“, - განაცხადა თბილისის მერმა.
კალაძის განცხადებით, იყო ვარაუდი, რომ სარეაბილიტაციო სამუშაოებს სამი თვე დასჭირდებოდა, თუმცა კვლევებმა აჩვენა, რომ უფრო მეტი დროა საჭირო კომუნიკაციების მოსაწესრიგებლად.
„რუსთაველი ცენტრალური გამზირია და მისი დიდი ხნით დაკეტვა ბევრ პრობლემას და დისკომფორტს გამოიწვევს დედაქალაქში. ამიტომ, სამუშაოები მომავალი წლისთვის გადაიწევს“, - განაცხადა კალაძემ.
პროექტის ფარგლებში უნდა მოეწყოს და მოწესრიგდეს მიწისქვეშა კომუნიკაციები, ტროტუარები, შუქნიშნები და საგზაო ნიშნები, ასევე განთავსდეს მიწისქვეშა ურნები.
რუსთაველის გამზირის კაპიტალური რემონტი ქალაქის ხელისუფლებას 90 მლნ ლარი დაუჯდება - 60 მლნ ლარი შენობების აღდგენას მოხმარდება, დანარჩენი - საგზაო ინფრასტრუქტურას.