სანამ ევროპა საყვედურობს, საქართველო აღმოსავლეთისკენ იყურება
დამოუკიდებლობის 30 წელზე მეტი - და საქართველო ისევ გზაჯვარედინზეა. შეძლებს თუ არა ქვეყანა შეინარჩუნოს თავისი სუვერენიტეტი, არ გახდეს პაიკი გეოპოლიტიკურ... 24.03.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-03-24T16:32+0400
ამ კითხვებზე პასუხის გასაცემად, ჯერ გადავხედოთ, რა გზა გაიარა საქართველომ სსრკ-ს დაშლის შემდეგ.1991 წელი - საბჭოთა კავშირის დაშლა. ქვეყანა დარჩა მარტო - "დიდი ძმის" დახმარების გარეშე.გარკვეული პერიოდის შემდეგ საქართველო დასავლური ინტერესების სფეროში აღმოჩნდა. ქვეყანაში შემოვიდა ამერიკული და ევროპული გრანტებინატოსა და ევროკავშირის წევრობა დიდი ხნით ეროვნულ იდეად იქცა.მაგრამ 2022-2025 წლების გეოპოლიტიკურმა რყევებმა სურათი რადიკალურად შეცვალა.საქართველო არ ჩაება სამხედრო კონფლიქტებში და არ იქცა „მეორე ფრონტად“.დასავლეთმა „გადაიყვარა“ ოფიციალური თბილისი და ქვეყანა „დაასანქცირა“.შედეგი - თბილისმა განვითარების ახალი ვექტორების ძებნა დაიწყოაღმოჩნდა, რომ ალტერნატიული გზები დასავლური სამყაროს გარეთაც არსებობს.ორმხრივი თანამშრომლობა შესაძლებელია სამხრეთ კავკასიის, ცენტრალური აზიის ქვეყნებთან და ჩინეთთან. პოლიტიკური დიალოგის არარსებობის ფონზეც კი, საქართველო წარმატებით ავითარებს სავაჭრო-ეკონომიკურ კავშირებს რუსეთთან.თბილისი ცდილობს გახდეს ხიდი ევროპასა და აზიას შორის.მაგრამ რას გააკეთებს საქართველო, თუ დასავლეთი ისევ შემობრუნდება მისკენ?
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e9/03/18/292644013_0:0:1098:825_1920x0_80_0_0_ac923c557dd4b47f539d48cf92d5acc9.jpgSputnik საქართველო
მულტიმედია, ინფოგრაფიკა, видео
დამოუკიდებლობის 30 წელზე მეტი - და საქართველო ისევ გზაჯვარედინზეა. შეძლებს თუ არა ქვეყანა შეინარჩუნოს თავისი სუვერენიტეტი, არ გახდეს პაიკი გეოპოლიტიკურ თამაშებში და მშვიდობიანად იცხოვროს, როგორც ხიდი დასავლეთსა და აღმოსავლეთს შორის?
ამ კითხვებზე პასუხის გასაცემად, ჯერ გადავხედოთ, რა გზა გაიარა საქართველომ სსრკ-ს დაშლის შემდეგ.
1991 წელი - საბჭოთა კავშირის დაშლა. ქვეყანა დარჩა მარტო - "დიდი ძმის" დახმარების გარეშე.
გარკვეული პერიოდის შემდეგ საქართველო დასავლური ინტერესების სფეროში აღმოჩნდა. ქვეყანაში შემოვიდა ამერიკული და ევროპული გრანტები
ნატოსა და ევროკავშირის წევრობა დიდი ხნით ეროვნულ იდეად იქცა.
მაგრამ 2022-2025 წლების გეოპოლიტიკურმა რყევებმა სურათი რადიკალურად შეცვალა.
საქართველო არ ჩაება სამხედრო კონფლიქტებში და არ იქცა „მეორე ფრონტად“.
დასავლეთმა „გადაიყვარა“ ოფიციალური თბილისი და ქვეყანა „დაასანქცირა“.
შედეგი - თბილისმა განვითარების ახალი ვექტორების ძებნა დაიწყო
აღმოჩნდა, რომ ალტერნატიული გზები დასავლური სამყაროს გარეთაც არსებობს.
ორმხრივი თანამშრომლობა შესაძლებელია სამხრეთ კავკასიის, ცენტრალური აზიის ქვეყნებთან და ჩინეთთან. პოლიტიკური დიალოგის არარსებობის ფონზეც კი, საქართველო წარმატებით ავითარებს სავაჭრო-ეკონომიკურ კავშირებს რუსეთთან.
თბილისი ცდილობს გახდეს ხიდი ევროპასა და აზიას შორის.
მაგრამ რას გააკეთებს საქართველო, თუ დასავლეთი ისევ შემობრუნდება მისკენ?