საქართველო და სომხეთი მსოფლიოს 20-წლამდელთა ჩემპიონატის მასპინძლობაზე განაცხადს წარადგენენ
2017 წელს საქართველომ 19-წლამდელთა ევროპის ჩემპიონატს უმასპინძლა, 2023 წელს კი რუმინეთთან ერთად – 21-წლამდელთა ევროპის ჩემპიონატს. 23.03.2025-ს, Sputnik საქართველო
2025-03-23T17:53+0400
თბილისი, 23 მარტი — Sputnik. საქართველოს და სომხეთის ფეხბურთის ფედერაციები 2029 წელს მსოფლიოს 20-წლამდელთა ჩემპიონატის ერთობლივ მასპინძლობაზე FIFA-ში ოფიციალურ განაცხადს წარადგენენ.ორი ქვეყნის ფეხბურთის ფედერაციების პრეზიდენტებმა მსოფლიო ჩემპიონატის მასპინძლობაზე ერთობლივი განაცხადის გაკეთების შესახებ ოფიციალურად 2024 წლის ივნისში გამოაცხადეს - ლევან კობიაშვილმა და არმენ მელიქბენიაკნმა თანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს.განაცხადის დამტკიცების შემთხვევაში, სომხეთში დაგეგმილია ორი ახალი სტადიონის აშენება ქალაქ დილიჯანსა და იჯევანში.2017 წელს საქართველომ 19-წლამდელთა ევროპის ჩემპიონატს უმასპინძლა, 2023 წელს კი რუმინეთთან ერთად – 21-წლამდელთა ევროპის ჩემპიონატს.გარდა ამისა, საქართველო 2028 წლის ჩემპიონთა ლიგის ფინალური მატჩის თბილისში გამართვის თაობაზე განაცხადის შეტანას გეგმავს - ქვეყანა განაცხადს მას შემდეგ გააკეთებს, რაც დედაქალაქში 70 ათას მაყურებელზე გათვლილი ახალი სტადიონის მშენებლობა დასრულდება.სტადიონის მშენებლობა 2026 წლის აპრილში დაიწყება. ამჟამად, კონცეფცია და არქიტექტურული პროექტი შემუშავების სტადიაშია.
https://cdnn1.img.sputnik-georgia.com/img/07e6/07/07/268307784_0:141:2294:1862_1920x0_80_0_0_c25c8271e94b0e2672574c25352bdee8.jpgSputnik საქართველო
საქართველო, სომხეთი, სპორტი, საზოგადოება, ახალი ამბები
2017 წელს საქართველომ 19-წლამდელთა ევროპის ჩემპიონატს უმასპინძლა, 2023 წელს კი რუმინეთთან ერთად – 21-წლამდელთა ევროპის ჩემპიონატს.
თბილისი, 23 მარტი — Sputnik. საქართველოს და სომხეთის ფეხბურთის ფედერაციები 2029 წელს მსოფლიოს 20-წლამდელთა ჩემპიონატის ერთობლივ მასპინძლობაზე FIFA-ში ოფიციალურ განაცხადს წარადგენენ.
ორი ქვეყნის ფეხბურთის ფედერაციების პრეზიდენტებმა მსოფლიო ჩემპიონატის მასპინძლობაზე ერთობლივი განაცხადის გაკეთების შესახებ ოფიციალურად 2024 წლის ივნისში გამოაცხადეს - ლევან კობიაშვილმა და არმენ მელიქბენიაკნმა თანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს.
განაცხადის დამტკიცების შემთხვევაში, სომხეთში დაგეგმილია ორი ახალი სტადიონის აშენება ქალაქ დილიჯანსა და იჯევანში.
2024 წლის ნოემბერში ფეხბურთის საერთაშორისო ფედერაციის (FIFA) პრეზიდენტი ჯანი ინფანტინო თბილისს ეწვია, მან დადებითად შეაფასა საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის საქმიანობა, მათ შორის მიხეილ მესხის სახელობის სტადიონის რეკონსტრუქცია.
გარდა ამისა, საქართველო 2028 წლის ჩემპიონთა ლიგის ფინალური მატჩის თბილისში გამართვის თაობაზე განაცხადის შეტანას გეგმავს - ქვეყანა განაცხადს მას შემდეგ გააკეთებს, რაც დედაქალაქში 70 ათას მაყურებელზე გათვლილი ახალი სტადიონის მშენებლობა დასრულდება.
სტადიონის მშენებლობა 2026 წლის აპრილში დაიწყება. ამჟამად, კონცეფცია და არქიტექტურული პროექტი შემუშავების სტადიაშია.